Obchodní centrum postaví na Zálabí developerská společnost Fuertes development z Kuřimi. Ta bude stavět příští rok také nákupní centrum v Úpici na Sychrově. Během probíhající demolice lidé ve Dvoře Králové nad Labem řeší, jestli nepůjde k zemi obrovský komín, který je součástí areálu, kde vzniknou nové obchody. Komín je vysoký 83 metrů a je českým unikátem. Je to nejvyšší komín s vodojemem na území Česka. Postavený byl v roce 1941, z provozu byl odstaven v roce 1969, vodojem dosloužil v roce 2007. Od loňského srpna je kulturní památkou.
"Komín se bořit nebude, zůstane na svém místě," ujistila Zita Konupčíková ze společnost Line, která se zabývá přípravou staveb pro developera.
Bourají se někdejší budovy filtrace a úpravny vody. Tento týden mají být demoliční práce dokončeny. "Hlavní demolice areálu proběhla před dvěma lety. Teď se bouraly poslední dva objekty, jejichž likvidace je podmínkou v rámci celkového řešení výstavby obchodního centra," upřesnila Konupčíková.
NEJVYŠŠÍ KOMÍN S VODOJEMEM V ČESKU
Komín s vodojemem vybudovala v roce 1941 specializovaná komínářská rodinná firma V. Fischera spol. Letky a původně sloužil pro textilní továrnu Josefa Sochora. Komín je kónického tvaru, vyzděný z radiálních cihel, takzvaných komínovek. Vysoký je 83 metrů, průměr v úrovni dvora činí 7,66 metru, v hlavě (koruně) 3,42 metru. Cihlový komínový vodojem má tvar komolého kužele postaveného na užší základnu a je umístěn na železobetonovém prstenci, který podpírají výrazné krakorce. Komín byl z provozu odstaven v roce 1969, vodojem byl v provozu do roku 2007. Tovární komín s vodojemem je technicky i stavebně jedinečnou hodnotnou památkou, která patří do specifické podskupiny komínových staveb. V Česku se jich z původního počtu zhruba padesáti dochovalo posledních 21, na území Královéhradeckého kraje se takové stavby dochovaly dokonce jen dvě. Komín ve Dvoře Králové nad Labem je z celorepublikového hlediska unikátní. Jedná se totiž o nejvyšší komín s vodojemem na území Česka. Jeho rezervoár má největší objem z komínových vodojemů v ČR, 300 kubíků. Rezervoár dokonce přispívá k vyšší stabilitě komína s ohledem na zatížení větrem, přičemž přitížení od vodojemu není proti vlastní tíze komína až tak významné.
Velmi diskutovaný je rovněž osud obvodové zdi areálu na Benešově nábřeží. "Zeď zůstane zachována, bude tvořit po dobu výstavby provizorní oplocení. Před kolaudací se sníží do dohodnuté výšky jednoho metru," vysvětlila.
Na místo demolice se přišel podívat i bývalý ředitel Tiby Dvůr Králové nad Labem Josef Jiránek, který textilní podnik vedl třináct let v době, kdy tam pracovalo téměř osm tisíc lidí. "Radši bych tam viděl pěkný park nebo něco podobného," poznamenal k proměně místa na velké nákupní centrum.
"Nejvíc mě ale štve, jak dopadla nedaleká Sochorova vila u dnešního Penny marketu. Její zbourání neměl nikdo připustit, to si měli pohlídat. To byla vila mimořádného významu," připomněl smutný osud slavné vily královédvorského továrníka z roku 1930, která byla jednou z nejvýznamnějších staveb funkcionalistické tvorby českého architekta Josefa Gočára. Zbourána byla před deseti lety.
Zahájení stavby obchodního centra ve Dvoře Králové nad Labem předpokládá developerská společnost z Kuřimi v únoru příští roku. Otvírat chce v období října-listopadu tak, aby tam mohli lidé nakupovat před vánočními svátky. "Momentálně se zpracovává dokumentace pro stavební povolení," uvedla Zita Konupčíková.
Podle ní pokračuje také projekt výstavby obchodního centra v Úpici. "Dokončuje se povolení k dopravnímu napojení k obchodnímu centru, poté bude podána žádost o územní rozhodnutí," dodala. Také v Úpici se má stavět v příštím roce.