Wonka, který byl za svůj záměr kandidovat do komunistického parlamentu jako nezávislý, perzekuován komunistickou mocí, zemřel 26. dubna 1988 ve vězení. Aktivisté viní z jeho smrti soudkyni Marcelu Horváthovou a další představitele tehdejší justice.

Kromě disidentova bratra Jiřího Wonky, si zhruba deset lidí včetně nejmladšího politického vězně Jiřího Kubíka krátce po poledni připomnělo okolnosti, za kterých přišel Pavel Wonka o život v královéhradecké vazební věznici, kam ho v roce 1988 soudkyně Marcela Horváthová poslala za nedodržování podmínek ochranného dohledu.

Chtěli oslovit mladé

Zahájení včerejší demonstrace pozdrželi strážníci městské policie, když přesvědčovali účastníky, že povolená akce se má konat na parkovišti před soudem a nikoliv na lavičkách před Uffem. Nakonec vyzvali publicistu Jana Šinágla, aby odvezl na parkoviště svůj automobil. K účasti na aktu byla pak Šináglem vyzvána početná skupina studentů, která právě ze společenského centra vycházela. Mládež však demonstraci zcela ignorovala.

"JUDr. Marcela Horváthová poslala Pavla Wonku na smrt ve spolupráci prokurátorky Elišky Rychlíkové a MUDr. Radima Peka. I po 24 letech soudí nepotrestána," hlásal jeden z transparentů, které aktéři demonstrace v Trutnově prezentovali. Před čtyřmi lety, když se při podobné demonstraci aktivisté dožadovali odstoupení Marcely Horváthové, soudkyně novinářům poté v budově okresního soudu sdělila, že odstoupit nehodlá, neboť k tomu nemá důvod.

Vinu stále odmítá

„Pro vyšetření této smrti byla stanovena dočasná komise předsednictva České národní rady, která věc velmi podrobně šetřila už v roce 1990. Komise byla složena z poslanců České národní rady i odborníků z oblasti práva a medicíny a zástupců nezávislých iniciativ. Zkoumala mimo jiné i můj postup ve věci soudkyně. Dospěla k závěru, že můj postup nelze dávat do souvislostí se smrtí Pavla Wonky. Chci uvést, že smrt Pavla Wonky považuji za zbytečnou, ale já s ní nemám opravdu nic společného," prohlásila před novináři trutnovská soudkyně.

„Stále trvám na tom, že nemám žádný podíl na smrti Pavla Wonky," potvrdila i včera Krkonošskému deníku Marcela Horváthová.