Děti si již tradičně nenechaly ujít příležitost a přinesly desítky různých výtvorů, které pod jejich rukama vyrostly z přírodnin. Přišli nejen žáci vrchlabských škol, ale uzdu své fantazii pustily i děti z mateřinek.

„Trochu chyběly kaštany, protože jich je opravdu poskrovnu, ale tvůrci si poradili po svém a zase vznikla spousta krásných dílek ve třech kategoriích,” konstatovaly shodně pracovnice národního parku Kamila Nývltová a Klára Máslová a všechny tvůrce odměnily drobnými dárky.

Na stolech se usídlily výrobky různorodých podob z materiálů, pro které zde už před lety našli příznačný název Kaštaňák. Výrobcům posloužily jeřabiny, listy, sušené kukuřice, žaludy, bukvice, šišky, jehličnaté větvičky. Daly vznik krokodýlu, ztvárnění města Vrchlabí, různým figurkám postaviček nebo květinám. „Já se rozhodla pro kytici růží. Posbírala jsem šípek, hloh, listy javoru a další listy stromů na zahradě. Stáčela jsem je do ruliček a ty spojovala v květy růží. Učili jsme se to dělat ve škole. Nic na tom není. Jeden květ růže je hotový za dvě minutky,” svěřila se jedna z účastnic.

Účastníci se po vyhodnocení soutěže a ochutnání jedlých kaštanů vydali k rybníčku v zámeckém parku. Tam jim Tomáš Janata vysvětlil, jaká roste v Krkonoších kleč a ukázal její přednosti názorně na druhu, o nějž ochranáři přírody pečují právě ve vrchlabském parku. Ke Dni stromů se hlásí i další organizace a instituce. Například Nadace Partnerství pořádá 28. října happening, který má veřejnost podnítit k výsadbě stromů.

Nad počtem vysazených porostů budou bdít inspektoři z Agentury Dobrý den, protože akce je koncipována jako pokus o rekord, který by mohl být zapsán do známé knihy. Minulý týden Nadace Partnerství evidovala více než tisíc zájemců o vysazení stromů z celé republiky. Jsou mezi nimi i zástupci trutnovského a semilského regionu. Speciální ZŠ a MŠ Trutnov, Technické služby Dvůr Králové a obec Jenišovice nedaleko Turnova.