Celkem 40 moderních vlaků začne po kolejích v Královéhradeckém kraji jezdit v následujících třech letech. České dráhy investují čtyři miliardy korun do obnovy vozového parku. „Můžu potvrdit, že už od příštího roku začne v našem regionu jezdit 16 nových dieslových vlaků RegioFox a sedm elektrických RegioPanterů. Kromě vyšší bezpečnosti tyto vlakové jednotky zajistí cestujícím vyšší pohodlí a bezbariérovost. Nové vozy budou nejen klimatizované, ale disponovat budou wi-fi připojením a samozřejmostí jsou také zásuvky pro nabíjení notebooků, mobilních telefonů a další elektroniky, kterou při cestách vlakem lidé rádi využívají,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

O nedělní Den železnice na vlakovém nádraží v Trutnově byl obrovský zájem.Ředitel ČD Michal Krapinec (vlevo) a hejtman Martin Červíček pokřtili nové vlaky.Zdroj: Jan Bartoš

„Jsem rád, že jsme mohli lidem v Trutnově tyto nové vlaky ukázat. Pro Královéhradecký kraj se začíná vyrábět celkem 33 nových RegioFoxů a sedm nových RegioPanterů. Cestující se s nimi poprvé svezou už během příštího roku. Díky nasazení těchto nových vozidel dojde ke skokovému zvýšení cestovního komfortu,“ dodal Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu.

Takové vlaky od polského výrobce Pesa Bydhošť budou jezdit v Královéhradeckém kraji od roku 2024.
Čtyřicet nových vlaků, žádné vyhazovy. České dráhy investují v kraji 4 miliardy

Diváci mohli v neděli sledovat také simulovaný střet vlaku s autem a následný zásah záchranářů, výstavu modelových kolejišť a modelů kolejových vozidel, prohlédnout si depo s dalšími lokomotivami. Na programu toho bylo opravdu hodně a milovníci železnice si přišli na své.

Zdroj: Jan Bartoš

Hejtman Martin Červíček během Dne železnice v Trutnově rovněž představil novou brožuru „Jezděte s námi vlakem za prací i na výlety“ s informacemi o rozvoji železnice a tipy na výlety v Královéhradeckém kraji. Zahájena byla roční cestovatelská soutěž o hodnotné ceny - 10 voucherů na služby Českých drah, 10 karet IREDO nabitých na 1500 Kč a 20 rodinných vstupenek do Království železnic v Praze. Soutěž bude probíhat až do 31. srpna 2024.