Ochranu životního prostředí na celém světě i v našem nejbližším okolí má vždy 22. dubna připomenout celosvětový Den Země. Přímo k tomuto datu i do blízkých víkendů je vždy soustředěno mnoho enviromentálních akcí a Krkonoše i podhůří nezůstávají stranou.

Nová zeleň i úklid

Například v Žacléři je Den Země dobrým důvodem pro výsadbu nové zeleně. „Již delší dobu máme zpracovaný projekt revitalizace sídliště Na Pilíři. Jeho součástí je i obměna stávajících poškozených či nevyhovujících kusů. „Do akce se může zapojit každý. Stačí přijít v pondělí v 9 hodin ke kotelně Na Pilíři, kde zájemci obdrží instrukce a pod dohledem odborníka mohou strom vysadit na stanovené místo. Lze tam i umístit tabulku se jménem a datem," zve místostarostka Eva Rennerová. Celkem bude vysazeno 48 jasanů úzkolistých.

V úpické Základní škole Lány bude celý příští týden probíhat sběr umělohmotných víček, od úterý do čtvrtka také mimořádný sběr vysloužilých elektrospotřebičů, na úterý je naplánovaná tradiční Igelitiáda, kdy děti uklízejí břeh řeky Úpy.

Tradiční akci pořádá Zoo Dvůr Králové s DDM Jednička, Klubem Natura a Lesy ČR v pátek pod názvem Lesní pochod. „Je to putování přírodou příměstských lesů, na kterém si ověříte znalosti a získáte informace o životě lesa. Trasa je dlouhá asi 5 kilometrů," pozval Tomáš Hajnyš ze zoologické zahrady. Zúčastnit se mohou děti i dospělí, start je mezi 8. až 10. hodinou od DDM Jednička.

Dům dětí a mládeže pořádá od pondělí výstavu výtvarných a literárních prací Tři přáni Zemi, které zaslaly děti z mateřských, základních a středních škol regionu.

Srdce pro Arktidu

Přímo v zoo Dvůr Králové se koná v sobotu akce na záchranu Arktidy. Začíná v 10 hodin a mimo jiné tu budou tvořit účastníci velké „živé" srdce pro omezení těžby a lovu ryb v Arktidě. Děti mají vstupné zlevněno na 50 korun.

Jak to začalo?Historie Dne Země se začala psát roku 1970 v USA, kdy senátor Gaylord Nelson pověřil studenta Harvardovy univerzity Denise Hayesa organizací série setkání a výukových programů s cílem podpořit environmentální hnutí po celých Spojených státech. Postupně se akce rozšířila a dnes Den Země slaví víc jak miliarda lidí ve 175 státech světa. Den Země se stal největším sekulárním svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost.