Druhý lednový čtvrtek zavítala Miroslava Jasanská na Střední průmyslovou školu Trutnov. Studenti 4.S (slaboproudá elektrotechnika) si během dvou hodin namísto českého jazyka vyslechli přednášku o Krkonošském deníku a jeho zařazení mezi regionální periodika, zajímali se o to, jak vypadá pracovní den žurnalisty, a nakonec se seznámili se základními pravidly psaní článků. Jejich příspěvky jsou otištěny na této straně.

Pokud bude mít vaše škola zájem se do projektu zapojit, ozvěte se na číslo 602 139 107 nebo mail: miroslava.jasanska@ denik.cz.

Za čtyři roky absolvovali řadu výletů

Během působení na Střední průmyslové škole se studenti současné 4.S účastnili mnoha výletů. Ve druhém ročníku to byl cyklo-turistický kurz, kde byla třída spolu s tehdejší třídou 2.EP (elektronické počítačové systémy). První den měly třídy za úkol dopravit se na tábořiště, které bylo ve Zdoňově u Adršpašsko-teplických skal. Část jela na kolech a část vlakem. Další dny se konaly různé pěší nebo cyklistické výlety. Díky tomu, že do skal to nebylo daleko, měli mnozí ze studentů možnost si vyzkoušet své horolezecké dovednosti. Tento kurs byl první větší třídní akcí, na které se studenti mezi sebou lépe poznali.

Dále trutnovská průmyslová škola podnikala mnoho jednodenních výletů do zahraničí. Studenti tak navštívili například vánoční Drážďany (2008) a Norimberk (2009), na jaře se jelo na poznávací a jazykový zájezd do Mnichova a Dachau (2009) a další rok do Osvětimi a Krakowa. Každého z těchto výletů se účastnila stálá cestovatelská parta ze současné 4.S naší třídy.

„Když bych to měl shrnout, nejvíce se mi líbil výlet do Osvětimi. Byl to velice poučný výlet, kdy jsme se dozvěděli o pravdivých hrůzách naší minulosti. Myslím si, že by Osvětim měl navštívit každý,“ uvedl jeden ze studentů a dodal: „V letošním roce plánujeme výlet do Salzburgu a solných dolů, na který se moc těšíme.“

Jan Valenta

Kam zamířit po základní škole? Na průmyslovku

Jednou z možností, kde mohou žáci po skončení základní školy v Trutnově studovat, je Střední průmyslová škola. Studium na této škole je dost náročné, ale pokud někoho baví zaměření na elektro, tak je na správném místě. Učivo se rozhodně nemůže brát za jednoduché, je to spousta hodin práce s přípravami, učením na další hodiny, aby student zdárně prošel do dalšího ročníku.

Je třeba pochválit skoro všechny učitele za jejich otevřenost ke studentům, za ochotu a snahu jim pomoci, pokud je to v jejich silách. Žádný učitel nechce studenta potopit, pokud se ten nechová k vyučujícímu nezdvořile a alespoň trochu ho respektuje.

„Jsem rád, že studuji na této škole. Hlavně díky tomu jsem poznal nové přátele a pochopil, že život není tak jednoduchý. Samozřejmě se v mé hlavě, ne jedenkrát, objevily myšlenky, jestli tahle škola byla správná volba. Ale když se ohlédnu a vidím ty zážitky se třídou, tak si říkám, že jednodušší škola by nebyla ono a byl by ze mě ještě větší flákač, než jsem teď,“ řekl na adresu trutnovské SPŠ jeden z jejích studentů.

Michael Siegert

Zavedení státních maturit: Dobrý nápad, nebo zbytečná investice?

Už několik let se jednalo o státních maturitách a dne 18. srpna 2010 se schválilo jejich zavedení pro následující rok. Žáci si zkusili generálku a zjistilo se, že 48% z nich nezvládlo základní úroveň matematiky. Pro školství by jistě bylo dobré mít jedinou variantu maturity, jenže každá škola klade na jednotlivé předměty zcela jiný důraz. Někde mají studenti dokonce o polovinu vyučovacích hodin daného předmětu méně než na jiných školách. Tím pádem některým studentům testy připadají jednoduché, ale jiným naopak složité. Už toto je nejspíše jeden z důvodů, proč jsou na toto téma spíše negativní ohlasy.

Tento projekt se dlouhou dobu odkládal a nakonec se investice vyšplhala na více než jednu miliardu korun a přitom po necelých čtyřech měsících senát odsouhlasil jejich zrušení. Státní maturitu tak nejspíše budou skládat pouze žáci nynějších čtvrtých ročníků. Možná by se příště měl projekt lépe promyslet, aby se chvíli po svém schválení nemusel hned rušit, a tím připravit stát o takovouto sumu, která se mohla využít užitečněji.

Lukáš Mík

Vydařený stužkovací večírek

Stužkovací večírek 4.S proběhl dne 5. listopadu roku 2010 ve vinárně v Pivovarské. Někteří účastníci se nemohli dočkat, proto přišli o čtyři hodiny dříve a na začátek zahájení večírku byli již řádně naladěni. Samotné stužkování proběhlo v kleče s přísahou na třídní knihu. Žáci přísahali, že zlepší svoji docházku do školy, jediný Ondřej Kmošek přísahal opak, neboť docházku má vzornou. Svému slibu zatím nedostál. Poté se už jen jedlo, pilo, povídalo a smálo.

Postupem času ve vinárně zbyla už jen hrstka vyvolených jak z řad učitelů, tak z řad studentů, kteří zatím odolávali náporům alkoholu.
Avšak každý večírek má svůj konec, ale tento konec byl ve skutečnosti začátkem poslední kapitoly středoškolského života 4.S.

Vojtěch Hátle, Jan Kisý, Ondřej Kmošek

Deník vyučuje: SPŠ Trutnov
Den otevřených dveří přilákal na průmyslovou školu řadu lidí
Na všech budovách Střední průmyslové školy proběhl dne 15. ledna již podruhé Den otevřených dveří spojený se dnem nových technologií. Budoucí potencionální studenti měli možnost si prohlédnout třídy, ve kterých každý den probíhá výuka. Účast byla i v tento druhý termín velmi hojná, například do budovy ve Školní ulici se přišlo podívat 26 žáků devátých ročníků uvažujících o studiu na škole. V každé třídě jim byli k dispozici učitelé a studenti, aby mohli zodpovědět jejich dotazy a představit vybavení učebny. Při pohledu na mírně vystrašené tváře příchozích jsem si vzpomněl na den, když jsem se před několika lety sám přišel podívat na den otevřených dveří na této škole.
Michael Dostál, Dominik Rozsypa
Magic the Gathering, rozptýlení mimo školu
Představujeme vám jednu z nejpopulárnějších karetních her, Magic the Gathering. Tuto karetní hru můžete nejen hrát, ale karty lze i sbírat a vyměňovat.
Hra vyšla již roku 1993 v USA, když jí na trh uvedla firma Wizards of the Coast, a od té doby se rozšířila do celého světa a byla přeložena do nespočtu cizích jazyků. Její věkové omezení se určuje okolo 12 až 99 let. Podle pravidel je minimální počet hráčů 2 a maximální něco kolem 10. Základem hry je balíček s 60 kartami, plocha na hraní a návod. Tato hra stojí alespoň za malou pozornost lidí, kteří o ní ještě nic neví
Karetní hře Magic the Gathering se věnují v klubu MTG Trutnov, a to každé pondělí od 15 do 17 hodin v obchodě se společenskými hrami Garde ve Vězeňské ulici.
Více informací o hře naleznete na internetových stránkách www.hrajumagic.cz. Více informací o trutnovském klubu se dozvíte na telefonech: 728 926 129 (vedoucí klubu Jiří Dušek), 605 914 637 (člen klubu Jan Hladík) nebo popřípadě na emailové adrese: obchod@gardegames.cz.
Jan Hladík (malej John)
Pozvánka: Ošerpováni budou studenti na maturitním plese
Třídy 4.S, 4.EP a 4.ST srdečně zvou na Reprezentační a Maturitní ples Střední průmyslové školy v Trutnově. Akce se koná 18. března od 19 hodin ve společenském centru Uffo. Před zraky přítomných hostů a pod dohledem milých pedagogů budou studenti „ošerpováním“ odsouzeni k maturitě, shodou okolností nedaleko místní soudní budovy. Dalšími body programu bude tanec pod vedením živé kapely, samozřejmostí je i bohatá tombola a další doprovodný program.
Michael Dostál