V letošním roce se jako první do projektu „Deník vyučuje“ šéfredaktorky Krkonošského deníku Miroslavy Jasanská a Jany Tauchmanové z Rádia Kulíšek zapojila Základní škola Rudník, která se účastnila i vloni. Zhruba třicítka místních sedmáků a osmáků si vyslechla přednášku o Krkonošském deníku a jeho zařazení mezi regionální periodika, žáci se dále zajímali o pracovní den novináře nebo o to, jak se píše článek. Do hodiny se zapojili také aktivně, když si průběh přednášky fotograficky zdokumentovali. Deváťáci si zase pod vedením Jany Tauchmanové vyzkoušeli práci za rozhlasovým pultem.

Pokud bude mít vaše škola zájem se do projektu zapojit, zavolejte buď na číslo 602 139 107 nebo napište na: miroslava.jasanska@denik.cz.

Deváťáci si vyzkoušeli práci moderátorů

RudníkRozhlasová část Mediaprojektu zavítala mezi deváťáky místní základní školy. Přírodovědná učebna se na tři hodiny změnila v pracoviště redaktorů a moderátorů. Chlapci a děvčata se rozdělili do dvoučlenných skupin, kde se vžili do rolí zprávařů v rádiu. Rudničtí deváťáci se nespokojili jen s přečtením daného textu a chtěli slova použitá ve zprávách objasnit. To se dosud v žádné škole, kde se děti pomocí Mediaprojektu seznamovali s novinami a rozhlasem, nestalo.

V druhé části se chlapci a děvčata střídali za mixážním pultem nebo u zprávařského mikrofonu. V praxi si tak vyzkoušeli, co je čeká ve zpravodajské dílně 4. Krkonošského umělecko mediálního festivalu. Tvořivé dílny, ve kterých pod vedením profesionálů nahlédnou pod pokličku mediálních a uměleckých oborů, proběhnou 21. 22. dubna v kulturním domě Střelnice ve Vrchlabí.

RUDNICKÉ ŽÁKY ZAJÍMALO, JAKÉ TO JE BÝT NOVINÁŘEM

Přednášku na téma Krkonošský deník a den novináře absolvovali žáci hned dvě tříd ZŠ Rudník, a to sedmáci a osmáci. Za sedmou třídu to byli: Tomáš Havlůj, Petr Švajdler, Thea Šmerová, Petra Cermanová, Barbora Vondráková, Tereza Sedláčková, Hana Nehodová, Jan Andrle, Josef Vydra, Dominik Fišer, David Balog, Jakub Kováč, Jiří Žádný, Pavel Kašpar, František Mišútka, Jakub Kašpar, Markéta Mačková, Anna Štemberková a Josef Husar. Za osmou třídu to byli: Renata Stránská, Kateřina Sekerková, Sandra Krůtová, Ivan Zubaj, Nikola Krůtová, Sida Krůtová, Michal Šindelář, Martina Poskerová, Barbora Barátová, Daniel Kazda, Radek Dymák, Filip Stehno, Vojtěch Barát a Lukáš Trenkler.

Příspěvky sedmáků a osmáků

Konal se tradiční Masopust a po našem

RudníkV obci se 25. února konal Masopust. V obecním úřadě byl program pro děti v sále a pro dospělé venku ve stanu. Masopust zaujal malé i velké. Začal průvodem masek od základní školy k obecnímu úřadu s doprovodem muziky. V sále čekalo na děti překvapení. Dorazila taneční skupina Vosa, která si pro připravila mnoho tanečků a soutěží. Vstupné bylo dobrovolné a občerstvení pro všechny. Masopust si užili všichni a už se těší na další. Renata Stránská (8.třída)

Připravují hobby parkurové závody

Rudník - Ti, kteří mají rádi koně, by si neměli nechat ujít parkurové závody. Koně při nich musejí v jednotlivých kategoriích překonat různě vysoké překážky 60, 70, 80, 90 až 120 centimetrů vysoké. Jedny z nejlepších parkurových závodů se konají ve Svobodě nad Úpou. Start je vždy přibližně od 9 hodin a vyhrávají jezdci, kteří se svým koněm v „prvním kole“ zajedou celý parkur bez jediné chybičky. Následuje rozeskakování, kde už jde o čas. Nejlepší jezdci dostávají ceny, například bičíky, podsedlové dečky, ohlávky a další. Různě rozmístěné hobby parkury se konají hlavně na jaře. Sekerková Kateřina (8. třída)

Základní škola slaví padesátileté výročí

RudníkMístní základní škola slaví 50 let od svého založení, které bylo v roce 1962. Děti se sem sjížděly z Fořtu, z Lázní Fořt, Čisté v Krkonoších, Bolkova, Javorníku ale třeba také z Černého Dolu. Ředitelem byl v té době Jan Opočenský a absolventů devítileté školy nakonec 471. Za padesát let se ale stalo nespočet událostí, školu vyšlo mnoho žáků a známek i poznámek se rozdalo opravdu nepočítaně. Teď v současnosti vytvářejí žáci základní školy díla, která se třeba jen nepatrně spojují s touto událostí. Oslavy se konají letos v září na začátku nového školního roku. Petra Cermanová, Barbora Vondráková (7. třída)