Sloního oslavence, který od svých ošetřovatelů dostal strom s pamlsky, v ZOO pěkně vykrmili. Když před třemi lety do zahrady dorazil, vážil skoro 2,5 tuny. Den před svými desátými narozeninami pod ním váha ukázala čtyři tuny.

„Kito přišel na svět v Colchesteru slonům, pocházejícím z volné přírody. Narodil se po umělém oplodnění," uvedl zoolog Josef Brokeš. Jednalo se o jeden z prvních pokusů o umělé oplodnění slonů na světě a hned napoprvé byl úspěšný. „V ZOO Dvůr Králové se Kito brzy zabydlel a jeho soužití se samicemi Saly a Umbu je, až na drobné pošťuchování a občasnou výchovu ze strany samic, bezproblémové," informovala mluvčí ZOO Jana Myslivečková.

Až se Kito dostane do puberty, jeho ošetřovatele čeká zkouška trpělivosti. V období říje, které se u slonů říká musth, je totiž sloní samec velmi nebezpečný. Sloni afričtí dosahují pohlavní dospělosti mezi desátým a třináctým rokem.

„Pro chov slonů máme masivní pavilon s dvěma pancéřovanými vraty, dimenzovanými na náraz až dvacet tun. Nejsou to zvířata na mazlení," vysvětlil Brokeš. I když Kito na své oslavě za pár minut spořádal bochník chleba a několik kilo ovoce a zeleniny, do největšího slona, jaký byl kdy zvážen, má ještě daleko. Musel by překonat váhu dvanáct tun.

Královédvorská zoo chová slony už padesát let. V pavilonu Africká savana k tomuto výročí připravila výstavu historických fotografií.

Pavla Svítková