A právě královské šelmy si vzaly na paškál děti. Dostaly k dispozici dřevěné desky a s pokynem vytvořte lva se pustily do práce. Tento týden výsledek jejich snažení ozdobil dvorské náměstí. Všude kam se podíváš, samý lev, dalo by se říct. Barevná přehlídka o zhruba sedmdesáti kusech šelem tam bude však k vidění jen do neděle. To ji totiž celou přestěhují přímo do zoo.

„V zahradě nyní chováme devět lvů a připadá nám, že to je docela slušné číslo. Proti smečce šelem, která se střetla na dvorském náměstí, to je však jako nic. Už se těšíme, až malovaní lvi obohatí naši kolekci. Takhle odvážně vybarvených zvířat totiž moc nemáme," konstatoval Jaroslav Hyjánek, zástupce ředitele zoo.

Šelmičky tvořili žáci z více než dvaceti uměleckých i základních škol v Česku a dokonce i z Dolního Slezska v Polsku. „Mám radost, že se díky výstavě může dětská tvořivost projevit ve veřejném prostoru," komentovala safari na náměstí Ivana Černá, ředitelka ZUŠ R. A. Dvorského. „Malovaní lvi symbolicky propojují centrální plochu města se zoologickou zahradou, která je zde nejnavštěvovanější lokalitou," dodala dvorská pedagožka. „Byla jsem se na lvy ve Dvoře podívat. Taky si nějakého namaluji. V neděli určitě pojedeme s mámou do zoo," sdělila včera Deníku osmiletá Hanka z Trutnova.

Deskám ze dřeva vdechly děti život. Jako lvi už zdobí náměstí

Lví safari, které se oficiálně po zkušebním provozu otevírá veřejnosti, bude součástí klasického okruhu po Africkém safari Josefa Vágnera. Na konci trasy bude možné projet dvojitou branou do lvího výběhu a z něj pak pokračovat k výjezdu ze safari. Společně s oficiálním otevřením se změní i cena za vjezd automobilu do safari na 195 Kč. Podmínkou pro vjezd do safari je zaplacení denního vstupného za všechny osoby v autě. Připomeňme, že při cestě lvím safari je nutné dbát zvýšené opatrnosti, okénka auta musejí být zavřená, auto musí být zamčené a v autě nesmějí být psi ani jiná zvířata. Celkem je v ZOO Dvůr Králové k vidění devět lvů. Pro safari je vytvořena neplodná skupina čtyř samic a tří samců. První spojení skupiny proběhlo bez problémů, přibližně o týden později si však lvi a lvice trochu ujasňovali pozice. Dvě lvice to odnesly kousnutím. Nyní se do lvího safari vypouštějí skupiny v menším počtu, zpravidla jde o skupinu tří samců. Spojování do větší smečky proběhne postupně.

Užitečné informace před cestou:

Lví safari vzniklo ve svahu nad bývalým pavilonem lvů a nástupem na safaribus. Smečka lvů se tam zcela volně pohybuje po rozlehlé oplocené pláni, zatímco návštěvníci mezi nimi mohou projíždět buď ve speciálně upravených vozech zoo, anebo ve vlastním autě.

Vjezd i výjezd střeží hlídka ze strážní věže, která má zároveň pod dohledem celý výběh díky kamerovému systému. Na bezpečnost přímo ve výběhu nepřetržitě dohlíží také ostraha v automobilu. Lvy je však možné pozorovat i bez auta. Celý areál je uzpůsoben tak, že do něj dobře vidí i pěší návštěvníci. Zpevněnou stezkou ve svahu mohou buď vystoupat k pavilonu lvů, kde je od šelem dělí jen sklo, anebo se vydat na dobrodružnou vyhlídku z nového lanového hradu, jehož některé věže jsou postaveny přímo ve velkém výběhu pro lvy.