Připomínat bude jeho hrdinství. S jejím umístěním se počítá venku na budově střední obchodní školy, kam Petr chodil a kde se jedna z nejhorších tragédií na školní půdě v historii stala.

Jak bude deska vypadat a z jakého materiálu bude vyrobena, má právě dnes rozhodovat vedení žďárské školy. Studenti i rodiče Petra mohou už několik dní vybírat z patnácti návrhů, jejichž autory jsou žáci a pedagogové ze Střední uměleckoprůmyslové školy a vyšší odborné školy v Turnově.

„Konečný návrh budeme vybírat ve spolupráci se studenty a rodinou. Zatím ale nechceme více zveřejňovat, dokud nebudeme mít jasno, který návrh byl vybrán," řekl Deníku ředitel školy ve Žďáru Zdeněk Musil.

Rodina Petra Vejvody už měla možnost se s návrhy seznámit. „Vybrali jsme jeden, který se nám nejvíc líbil, ale který to nakonec vyhraje, nemáme tušení," řekl otec Petra Kamil Vejvoda. S nápadem na vypracování návrhů přišlo samo vedení umělecké školy v Turnově. „Událost se nás lidsky velice dotkla. Považovali jsme za vhodné, aby podobný návrh vypracovali studenti a vzdali tak úctu jinému studentovi, který se zachoval jako hrdina," vysvětlila, proč iniciativa vzešla z jejich strany, ředitelka školy v Turnově Jana Rulcová. Návrhy vytvářeli studenti z prvního, třetího a čtvrtého ročníku i pedagogové. „Pracujeme s kovem, takže může jít o odlitek či výkovek. Za vhodné považujeme i kombinaci kovu a skla. Nemělo by jít o žádnou bustu či desku s portrétem, ale spíše o abstraktní umění," přiblížila Jana Rulcová.

(rm)