Dnešek je významným dnem pro všechny školáky. Učitelé jim totiž rozdají vysvědčení. Každoročně však slýcháme o dětech, které se bojí přijít ze školy domů, protože některé známky zkrátka nesplňují očekávání jejich rodičů. Školáci potom mají obavy, jaký trest za donesené vysvědčení dostanou. „Když donesu domů špatnou známku, taťka se na mě dost zlobí. Někdy dostanu i na zadek," říká jedenáctiletý Lukáš Čermák.

Učitelé: za známky by se trestat nemělo

Ředitelé východočeských základních škol většinou podobný případ řešit nemuseli, ale uznávají, že každý rok mají někteří školáci strach ukázat rodičům vysvědčení.

Jejich postoj k trestání za špatné známky je ale jasný: „Rodiče by rozhodně neměli děti za neuspokojivý prospěch trestat," domnívá se ředitel ZŠ kpt. Jaroše v Trutnově Jiří Paták.

Stejný názor má i psycholožka Věra Provazníková z Pedagogicko – psychologické poradny v Semilech. „Je potřeba známky normálně přijmout, nedělat kolem nich žádné drama. Pokud rodiče celý rok sledují, jak jejich dítě prospívá, není pro ně vysvědčení ničím novým." Zároveň ale potvrzuje, že v červnu stoupá počet rodičů, kteří navštíví poradnu kvůli prospěchu svých dětí.

Trestat za to děti je však po 30. červnu bezpředmětné. Zlepšit už se přece nemohou. „Známky se řeší tři týdny až měsíc před vysvědčením, tedy ve chvíli, kdy se ještě dají vylepšit," říká ředitelka ZŠ a MŠ školy v Pilníkově Ilona Skořepová.

Rodičům musí děti hlavně důvěřovat

„Pro děti jsou špatné známky na vysvědčení určitě stresující. Rodiče by v nich tedy měli vytvořit důvěru, aby se nebály je o známkách informovat průběžně," domnívá se ředitel trutnovské ZŠ Mládežnická Zdeněk Géc.

Jeho slova potvrzuje i Jaroslav Halama z manželské a rodinné poradny v Regionálním institutu ambulantních psychosociálních služeb v Trutnově. „Děti, které by mohly mít problém s prospěchem a známkami na vysvědčení, k nám docházejí v průběhu roku a my se s nimi snažíme jejich situaci řešit."

Rodiče, které jsme oslovili, tvrdí, že by své děti za špatné známky nikdy netrestali: „Někomu zkrátka není shůry dáno, aby měl ve škole samé jedničky. Trestat děti je naprosto zbytečné," říká Lada Zemanová. S jejím tvrzením souhlasí i František Poláček: „Špatné známky jsou spíš vinou nás rodičů. Je to důkaz toho, že se o děti málo zajímáme. Na konci školního roku bychom za špatné vysvědčení měli potrestat hlavně sebe."

Kde se potom ale berou všechny děti, které 30. června telefonují o pomoc?

Linka bezpečí je 
i pro „dospěláky"

Děti, které mají strach z reakce rodičů na vysvědčení, se mohou obrátit třeba na bezplatnou Linku bezpečí. Její pracovníci sice volajícím přesně neřeknou, jak se mají zachovat, ale problém s nimi rozeberou a poradí jim. „Nejčastěji dětem doporučujeme, aby rodiče na známky připravily například SMS zprávou, nebo přes prostředníka," říká vedoucí Linky bezpečí Petr Porubský. Zároveň upozorňuje, že podobná linka je k dispozici i pro rodiče, kteří se o tom, jak řešit školní problémy svých ratolestí, mohou také poradit s odborníky.

Očima odborníka

Jak předcházet situacím, kdy se dítě bojí přinést domů vysvědčení?

Mgr. Věra Provazníková, Peda-gogicko-psychologická poradna Semily: „Celoroční systematickou prací. Je nutné věnovat se dětem, učit se s nimi a mít je rád, i když nebudou mít jedničky a dvojky, protože všechny děti je mít nemohou. Každý jsme disponovaný jinak. V červnu už se nic zachránit nedá."

Co doporučujete dětem, které mají strach přinést domů vysvědčení se špatnými známkami?

Petr Porubský, vedoucí Linky bezpečí: „Nejčastěji dětem doporučujeme, aby rodiče na známky připravily například SMS zprávou, nebo přes prostředníka."

Lenka Šklubalová