První aktivitou je sportovní kroužek, který zaměstnává žáky, ale i absolventy zdejší školy. Každý týden je pro děti připravena sportovní aktivita. Přestože hlavním cílem kroužku jsou cyklovýlety s dopravní výchovou a v zimě běžky, přičichli účastníci projektu i k mnoha dalším sportovním kategoriím. Zkusili si turistiku s GPS pomocníky, stolní tenis, plavání, saunu, návštěvu vrchlabských hasičů nebo putování po naučné stezce v okolí Martinic.

V létě získali starší žáci průkaz cyklisty. Letošní zimu jsme však bez sněhu, a tak zatím místo běžek zkoušíme chůzi s trackovými hůlkami a trénujeme nordic walking. Bývalí žáci školy se na podzim také sešli u večerního táboráčku a naplánovali zimní výlet do hor.

Terénní výjezdy, výuka na dohled

Druhá aktivita terénní výjezdy aneb výuka na dohled má za sebou čtyři naplánované výlety do hor s přenocováním. První tři se věnovaly řece Labi a jejím přítokům. Pobývali jsme v Dolním Dvoře u Malého Labe, ze Sedmidolí doputovali k Bílému Labi a nocovali jsme na Labské boudě přímo u pramene. Z podzimních Krkonoš a slunného počasí mají děti nezapomenutelné zážitky. Fotografie od Sněžných jam by nám mohl závidět i Krakonoš. Největším zážitkem pro děti i jejich dozor byl čtvrtý výjezd. Byl to experiment pro děti, jejich rodiče i pedagogy. Proč? Sestavili jsme velmi nesourodou skupinu účastníků poměrně fyzicky i psychicky náročného výletu. Na trasu z Janských Lázní na Černou horu, k vysílači, dále přes Černohorská rašeliniště směr Kolínská bouda vyrazilo 8 sourozeneckých dvojic.

PROJEKT ŽIVOT V POHYBU přináší žákům i pedagogům v Krkonoších mnoho pěkných zážitků.Menší, žáci naší školy, prvňáci. Větší absolventi nyní v průměru třináctiletí frajeři. Úkol zněl jasně: velcí se postarají o mrňata po cestě, na chatě, v bazénu a v noci. Vyrazili jsme v pátek po obědě, když jsme přicházeli ke Kolínské boudě, byla mlha a tma. V tuto chvíli je asi vhodné podotknout, že akci jistili 4 dospělí.

Přesto je výsledek výjezdu pozoruhodný. Děti vše zvládly na jedničku s hvězdičkou a rodiče mohou být na sourozence pyšní. Starostlivost velkých nejen v bazénu, po večerce, ale i při namazání rohlíku k snídani nás potěšila a povzbudila do další práce.

Letošní plány jsou také bohaté

No a co nás čeká letos? Sportovní kroužek a terénní výjezdy budou pokračovat ve stejném duchu, pokusíme se do nich zapojit i nejmladší žáky. To budou ti, kteří do naší školy teprve od září nastoupí. Nezapomene ani na naše parťáky ze školy v Batňovicích, kteří se našeho projektu také účastní. Budou i nadále zapojeni do našich dalších aktivit vlastivědných a literárních exkurzí po naší vlasti a zúčastní se také týdenního zimního i letního ekologického soustředění na horách.

Ještě letošní zimu se chystáme s žáky prvních a druhých tříd na Benecko, v létě čekají třeťáky, čtvrťáky i páťáky Rýchory.

Jana Hrušková