Na Trutnovsku se do akce zapojilo devět knihoven. Hlavním námětem většiny akcí byly sté narozeniny Václava Čtvrtka, autora pohádkových postaviček Rumcajse, Manky, vodníka Česílka, Křemílka a Vochomůrky, formana Šejtročka a desítky dalších. S těmi se také potkávaly děti při Noci s Andersenem. Například v městské knihovně Slavoj ve Dvoře Králové provázeli Rumcajs s Mankou prvňáčky ze Základní školy Schulzovy sady.

Knihovna se změnila na Cafourkov (Čtvrtek se jmenoval vlastním jménem Cafourek), třída, rozdělená na družstva, plnila úkoly spojené se Čtvrtkovými pohádkami. Děti lovily ryby z Česílkova rybníčku, skládaly Večerníčkovu čepici nebo hledaly vejce ptáka Klabizňáka.

Mezi tím si s Rumcajsem a Mankou zpívaly a kreslily. Před půlnocí zamířily do svých spacáků a do „říše spánku“ je samozřejmě provázela pohádka Václava Čtvrtka. „Zájem o akci byl velký, bohužel, nemůžeme sem pozvat víc než jednu třídu,“ vysvětlila Marta Staníková, ředitelka Slavoje.

V Úpici se v knihovně nocovalo již podeváté. Opět tu čekal děti bohatý program. Při návštěvě hasičské zbrojnice jim velitel jednotky Petr Jarý představil práci hasičů a zodpověděl otázky. „Mezitím se setmělo, takže jsme mohli pokračovat noční vycházkou, při níž děti pozorně sledovaly cestu, aby našly odpovědi na otázky. Nezapomněli jsme se zastavit u našeho Pohádkovníku Andersenova. Právě pod ním jsme zakopali kouzelný pohádkový pytlíček plný dětských přání. Věříme, že se vyplní,“ informovala Jana Šimková, ředitelka knihovny. Večer pokračoval četbou veselých příběhů z knih Miloše Kratochvíla, batikovali trička, soutěžili a hráli si.

O půlnoci přišla v úpické knihovně na řadu pyžamová módní přehlídka. „Děti se na ni mohly dopředu připravit, takže některé modely stály opravdu zato. A než byla vyhlášena večerka, měli všichni volno – četli si, brouzdali na internetu, malovali, tančili, povídali si… Jen s tím povídáním nechtěli přestat, protože poslední spáči-nespáči usnuli až kolem půl čtvrté ráno. Samozřejmě, že se moc stávat nechtělo, ale museli jsme vše sbalit, vyhodnotit a odměnit účastníky nocování, aby byla knihovna připravena pro sobotní půjčování. Téměř celou dobu nás provázela Televize JS, takže se můžete i vy podívat, jak to vypadá v úpické knihovně v noci, kdy se tam pohybují jen knihovní skřítci a pár neposedných dětí,“ doplnila Jana Šimková.