„Radio Kulíšek je parta chlapců a děvčat z Krkonoš, které baví rádio nejen poslouchat, ale i vytvářet". Tato věta charakterizuje už dvacet let netradiční trávení volného času části krkonošské mládeže. Zpočátku děti zpestřovaly svým programem velké přestávky žákům Základní školy Lánov, později jim obecní úřad Lánov umožnil vysílat na místní „kabelovce".

Mladí moderátoři a redaktoři se časem usídlili i na internetu nejdříve na serveru ABrádia, později přibylo Krkonošské turistické vysílání a spolupráce s rádiem Pigy.

Roky ubíhaly a do vysílání se zapojovaly také děti z blízkého i vzdálenějšího okolí.

Nové hlasy na rádiu

Do dvacáté sezóny vykročil Kulíšek se zcela novým týmem. „Základ tvoří žáci Střední školy v Lomnici nad Popelkou. V našem rádiu působí nejen jako moderátoři a redaktoři, ale uvádějí i Kulíškovu hernu, což je soutěžně-zábavný program pro děti a svěřili jsme jim také aktualizaci webu, www.radio-kulisek.cz," říká zástupce ředitelky Kulíšku Jiří Hübner. Změnili se nejen členové, ale i obsah vysílání. Redaktoři jsou například z Dřevěnice, Železného Brodu nebo Desné, a tak vysílání na internetu přináší pozvánky na akce nejen v Krkonoších, ale i v Českém ráji nebo Jizerských horách.

Představí se na akcí

Redaktor a moderátor v rádiu ke svým posluchačům promlouvá, ale na rozdíl o televize není vidět. Chlapci a děvčata z Kulíšku se proto rozhodli, že představí své hobby veřejnosti tváří v tvář.

„Vybrali jsme několik akcí, kde si vyzkoušíme, jaké to je mluvit před lidmi. Budeme například uvádět regionální kolo celostátní soutěže Mladý moderátor, čeká nás půlhodinový blok na veletrhu cestovního ruchu Infotour v Hradci Králové, představíme se v Kopidlně, Nové Pace a na dalších místech. Pevně doufám, že to zvládneme alespoň tak, jako v rádiu," říká redaktorka Radia Kulíšek Terezie Chrtková z Dřevěnice.

Setkání k 20.výročí

Na vysílání dětského rádia z Krkonoš se podílelo už přes 150 chlapců a děvčat. Cenné rady jim v začátcích poskytovala čtyři pomocná ramena rádio Černá Hora, rádio OK, rádio Duha Evropa 2 a Český rozhlas. „Málokdo možná ví, že Kulišáci natočili více jak 15 hodin rozhovorů se osobnostmi české hudební, sportovní a společenské scény. Kmotřenkou se stala spisovatelka Marie Kubátová, mezi patrony se řadí muzikálový Hamlet Janek Ledecký, zpěvák Standa Hložek nebo skupina Maxim Turbulenc. Rádi bychom, aby bývalí členové Kulíšku společně s patrony a partnery přijeli v září zavzpomínat do Lánova," uzavírá Jiří Hübner.

Jana Tauchmanová