Projekt byl podpořen Programem financovaným z prostředků Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu i Královéhradeckým krajem. Za necelých 5 milionů korun vznikl moderní dětský domov se samostatnými prostory, které umožňují klienty lépe začlenit do společnosti. Rodinné skupiny tak mají nově k dispozici čtyři kompletní byty s kuchyňkami a sociálním zázemím.

„Každá ze čtyř rodinných skupin bydlí samostatně. Pod vedením vychovatelů zde děti žijí jako ve skutečné rodině. Postupně se začínají zapojovat do činností, na které nebyly zvyklé. Jídlo jim připravila kuchařka, o oblečení se postarala pradlenka… Po opuštění dětského domova se pak mladí lidé často divili, jaké ‚nástrahy‘ musí překonávat,“ říká ředitel Karel Kraus.

V půdních prostorách navíc stavební firma vybudovala „startovací byt“, jenž je určen pro mládež opouštějící dolnolánovské zařízení. „Je třeba, aby se před odchodem do života naučili hlavně hospodařit s penězi. A pokud si nebudou vědět s něčím rady, s problémem jim pomohou naši vychovatelé. Je to vlastně takový život na zkoušku,“ dodává Kraus.

Současně došlo také k výměně oken a odizolování objektu proti zemní vlhkosti.

Jana Tauchmanová