Docházet dvakrát nebo třikrát týdně na hemodialýzu do špitálu, není určitě nic, co by měli zdraví lidé pacientům s onemocněním ledvin závidět. Trutnovská nemocnice se snaží alespoň péči zpříjemnit. Oddělení hemodialýzy se dočkalo pozitivních změn. Aktuálně disponuje novými dřevěnými postelemi a novotou září i takzvaný „velín" pracoviště sester.

„Osm postelí můžeme automaticky ovládat a měnit polohu pacienta, takže nám velmi usnadňují péči o klienty. Postel se dá snadno změnit na křeslo, přesně tak, jak pacient pro pohodlí právě potřebuje. Matrace jsou paropropustné, snadno se udržují, stejně, jako omyvatelné lamely pod nimi. A to je důležité, protože tu pracujeme hlavně s krví," vysvětluje vrchní sestra Miluše Nulíčková.

Někteří pacienti docházejí do trutnovského střediska i 20 let. „Máme spoustu transplantovaných, protože jsme byli velmi aktivní v nabízení pacientů k transplantacím, které provádí Fakultní nemocnice v Hradci Králové, a to většinou do roka. Nyní máme doslova vyprázdněnou čekací listinu jsou na ní jen dva pacienti," konstatuje primář oddělení Miroslav Nývlt a upozorňuje, že čím dál měně lidí je vhodných k transplantaci. „Hrozí totiž stále více komplikací, protože populace stárne. Ne každý je k zákroku vhodný a ne každý s ním také souhlasí," říká primář Nývlt a dodává, že nemocnice poskytuje i tzv. rekreační dialýzy.

Trutnovská dialýza má nový velín sester a dřevěné postele

Trutnovská dialýza má nový velín sester a dřevěné postele

Trutnovsko je oblast bohatá na turisty, vyhledávají zdejší dialýzu i pacienti rekreanti. A rádi se sem vracejí. „Máme tu hodně klientů, kteří bydlí na jiném konci republiky a jsou na pobytu buď v Janských Lázních, nebo jinde v horách, či tráví dovolenou na chalupách. Dialýzy provádíme i pro zahraniční klienty. Na takzvanou rekreační dialýzu se nám lidé opakovaně vracejí každý rok a my se na ně těšíme," říká primář Miroslav Nývlt.

Na oddělení pečuje o dialyzované pacienty deset sestřiček včetně vrchní sestry. Střídají se v třísměnném provozu ve všedních dnech a ve dvousměnném o víkendech. Nově vybavenou pracovnu chválí. „Stejně jako postele pro pacienty, tak i nové manipulační pulty pro usnadnění práce byly naším přáním už léta. Otevřeme šuplík a vše máme u ruky, přehledně naskládané v košících. Já zde s několika kolegyněmi pracuji již 27 let, některé další sestry o nějaký rok méně a za tu dobu jsme skutečně nějakou změnu potřebovaly," spokojeně se usmívá Miluše Nulíčková. Na trutnovské dialýze měli nedávno i nevšední příležitost popřát pacientovi Josefu Křechovi k jeho krásným devadesátým narozeninám (na snímku). A slavnostní den si s ním užili s radostí. Srdečně mu gratulovali primář Miroslav Nývlt, vrchní sestra Miluše Nulíčková i ostatní sestřičky.

(zhc, jm)