Kdo se tento týden podíval do programu kina Vesmír, zjistil, že má prázdniny, a to hned třítýdenní. Během této doby se totiž uskuteční digitalizace biografu, která je plánována už od konce loňského roku. Ta mimo jiné umožní, že v Trutnově budou moci lidé chodit i na filmy promítané ve formátu 3D.Nový zvuk, plátno a technika

„Kino bude mít nový projektor a také nový zvuk, protože jsme dosud hráli v mono. Vymění se i plátno," říká Libuše Šafaříková, vedoucí kina Vesmír. Podle jejích slov by se už zítra měla začít dělat nová kabeláž. „Do tří týdnů by mělo být hotovo, pak asi uděláme zkušební promítání," poznamenává.

Jeden ze dvou stávajících přístrojů na promítání klasického filmového pásma, který je ve Vesmíru už více než patnáct let, však v promítací místnosti zůstane. „Rozhodli jsme tak proto, kdyby se v kině pořádal filmový festival a promítané filmy byly ještě na klasickém pásmu. Na ´pětatřicítce´ jsou také krátké dětské pohádky, které jsme měly na dopoledním programu," vysvětluje vedoucí kina.

Zatímco dosud museli promítači, kteří se v kině střídají tři, pracovat s filmovým pásmem, nyní budou mít k dispozici počítač a film na disku. „Promítači si pak sestaví program například gong, ukázky, film, některé zahraniční filmy mají titulky zvlášť, takže bude třeba vše zkompletovat," podotýká Libuše Šafaříková. Nově bude kino promítat i ve formátu 3D, což by podle slov vedoucí biografu mohlo přitáhnout diváky.

Dostali dotaci i peníze od města

Digitalizace Vesmíru přijde na 4,5 milionu korun. „Dostali jsme dotaci ze Státního fondu kinematografie, a to ve výši 550 tisíc korun. Čtyři miliony nám z rozpočtu dá město," uvedl ředitel společenského centra Uffo Libor Kasík, pod něhož biograf ve městě spadá. „Jsem rád, že Trutnov byl úspěšným žadatelem o dotaci. Kdybychom digitalizaci letos neprovedli, nemohli bychom dále promítat, protože se filmy na klasických ´pětatřicítkách´ od roku 2013 nebudou distribuovat," dodal Libor Kasík.