SOBOTA

Ani ne celý rok stačil k tomu, abychom společně s vámi ve veřejné sbírce pořídili unikátní podlahové hodiny jilemnické provenience pro Krkonošské muzeum v Jilemnici.

Ještě před dvěma dny jsme vás informovali, že zbývá posledních 18 000 korun do pořizovací ceny 132 000 korun. Po dnešním dopoledním rozhovoru pro Český rozhlas Dvojka se nám ozval pan Petr Rádl s tím, že chybějící částku na sbírkové konto celou doplní. A krátce po poledni poslal identifikační údaje k proběhlé platbě. Nevycházíme z údivu a nestačíme děkovat! Panu Rádlovi i všem ostatním dárcům! Pochopovy podlahové hodiny jsou na cestě do sbírek Krkonošského muzea v Jilemnici!

Podlahové hodiny, na jejichž pořízení byla sbírka vypsaná, pocházejí z dílny hodináře Josefa Pochopa a je jim zhruba 180 let. Jejich pořizovací cena – 132 000 korun – byla ale mimo možnosti muzea. Proto jsme loni 7. Února vyhlásili veřejnou sbírku, aby tento unikát mohl rozšířit muzejní sbírku i expozici, kde jsou díky ochotě dosavadního majitele po celou sbírku hodiny už k vidění.

PÁTEK

Ve středu uplynulo jedenáct měsíců od vyhlášení veřejné sbírky na pořízení unikátních podlahových hodin jilemnické provenience.

Díky lidské štědrosti je sbírka blízko úspěšného zakončení. Dosud se podařilo vybrat 114 180 korun. „V jilemnickém Krkonošském muzeu se sešla oficiální komise za účasti zástupců města, ředitele muzea Jana Luštince a právničky Správy KRNAP Radky Braunové. Byla zde protokolárně rozpečetěna pokladnice, do které dárci přispívali. Členové komise napočítali 36 999 korun. Na sbírkovém kontě se zatím podařilo nashromáždit 74 781 korun, z čehož částkou 30 000 přispěla firma Hydroma Jilemnice Jiřího Machka. Za dalších 2 400 korun si lidé nakoupili benefiční pohlednice," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Do cílové částky na pořízení hodin už chybí jen necelých 18 tisíc korun. „Děkujeme velice všem dárcům z Jilemnicka, Vrchlabska i z dalších částí Krkonoš a ze všech koutů republiky. Těšíme se, že už brzo bude možné sbírku zastavit a hodiny pro jilemnické muzeum definitivně zakoupit. Třeba to bude už na výročí na vyhlášení sbírky," komentuje situaci koordinátor sbírky, náměstek ředitele Správy Krkonošského národního parku Jakub Kašpar.

Podlahové hodiny, na jejichž pořízení byla sbírka vyhlášena, pocházejí z dílny hodináře Josefa Pochopa. Jsou staré zhruba 180 let. Jejich pořizovací cena, 132 tisíc korun, byla však nad možnosti muzea. Proto správci Krkonoš loni 7. února vyhlásili veřejnou sbírku. Cílem je, aby zmíněný unikát mohl rozšířit muzejní sbírku i expozici, kde jsou díky ochotě dosavadního majitele hodiny už nyní k vidění. Přispět je možné do pokladničky v muzeu nebo na účet č. 107-6386980247/0100 nebo zakoupení benefliční pohlednice v ceně 20 korun. Zájemci o darovací smlouvu pro potřeby daňového přiznání, se mohou obracet na Jakuba Kašpara (jkaspar@krnap.cz, nebo telefonicky na 724 175 927).