V pondělí 8. února má vláda schválit návrh ministerstva kultury o zařazení statku spolu s dalšími 32 nemovitými a pěti movitými kulturními památkami mezi národní kulturní památky (NKP).

„Pokud kabinet současný návrh schválí, seznam národních kulturních památek se rozšíří od letošního 1. července,“ uvedla pro ČTK Viktorie Plívová z tiskového oddělení ministerstva.

Liberecký kraj má mezi kandidáty na nejpřísněji chráněné památky dva zástupce; kromě doláneckého statku je to ještě hospodářský dvůr zámku v Zákupech na Českolipsku. Samotný zámek Zákupy na seznamu NKP figuruje již od roku 2001.

S žádostí o zařazení do vyšší kategorie přišli památkáři ze všech českých krajů a z Prahy. K známějším kulturním památkám patří například pražský kubistický dům U Černé Matky Boží, brněnský funkcionalistický hotel Avion či krematorium v Pardubicích. Mezi movité památky kandidující na NKP je třeba zlomek latinského iluminovaného překladu Dalimilovy kroniky.

Konečně to vyšlo

„Statut NKP, tedy nejvyšší památkové ochrany, znamená například to, že v případě rekonstrukce stavby je daleko třeba více dbát na zachování její autenticity,“ doplnila Plívová s tím, že za špatnou péči mohou vlastníci kulturních památek dostat pokutu až dva miliony korun, vlastníci NKP až čtyři miliony.

Toho se ovšem správce Dlaskova statku, jímž je od roku 1967 Muzeum Českého ráje Turnov, neobává. „Neobáváme se žádných komplikací. Na statku neděláme nic, co bychom nekonzultovali jak s majitelem, tak s památkáři,“ řekla ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová.

Podle ní muzeum o zařazení statku mezi nejpřísněji chráněné památky usilovalo již dlouho před tím, než jej v restituci navrátilo do soukromých rukou. „S památkáři jsme se vždy shodovali na tom, že Dlaskův statek je naprosto výjimečná stavba a zařazení do nejvyšší hodnotové kategorie si právem zaslouží. Jsme rádi, že i ministerstvo si to uvědomuje,“ komentovala vládní návrh.

Rodiště písmáka

Za poslední roky muzeum získalo miliony na záchranu třistaleté roubenky. Například před čtyřmi lety se budovy obytného stavení i sousední stodoly dočkaly nové střechy ze štípaného šindele.

„Vždycky nám šlo o to, abychom dali statek do pořádku nejenom navenek, kde je to vidět, ale i uvnitř. Posledními investicemi byla oprava části krovu a zadní brány statku,“ popsala Jakouběová.

Přes starobyle působící vzhled už statek dávno nemá podobu, v jaké byl roku 1716 založen. Prošel mnoha stavebními úpravami, největšími v letech 1794 a 1841. V prvním zmíněném roce bylo obytné stavení rozšířeno o zděné chlévy a konírnu a v horní části ohrazeného dvora nechali Dlaskovi postavit zděnou bránu se zvoničkou.

Statek měl štěstí, že nikdy nevyhořel a stavitel jej umístil tak šikovně, že ačkoli je blízko řeky Jizery, nikdy k němu nedosáhla ani nejvyšší povodeň.

Z dnešního památkářského hlediska je Dlaskův statek cenný také kvůli tomu, že narozdíl od jiných lokalit s ukázkami původní lidové architektury, jako jsou třeba obce Vesec nebo Mužský, stojí dolánecký statek osamoceně a celkový dojem z unikátní stavby nic neruší.

„Nechali jsme dvakrát provést stavebně technický průzkum i dendrochrono­logickou analýzu objektu. Ta nám potvrdila správnost historických údajů. Některé trámy pocházejí ještě z původní stavby,“ prozradila Jakouběová.

Historicky je Dlaskův statek významný také tím, že se v něm roku 1782 narodil Josef Dlask, později samostatný sedlák a rychtář na Bukovině. Inteligentní a na svoji dobu velmi vzdělaný sedlák si od roku 1800 až do roku 1853, kdy se utopil v Jizeře při lovu ryb, pořizoval soukromé zápisky. Jeho kronika je dnes jedinečným svědectvím o tehdejším životě na vsi i o vztazích s vrchností.

Nová expozice

Statek je od roku 1969 přístupný veřejnosti. Turnovské muzeum zde nabízí slouhodobé expozice i doplňkové sezonní výstavy a společenské akce, jako jsou masopusty, dožínky, posvícení nebo třeba řezbářské sympozium.

První letošní akcí pro veřejnost bude masopust v sobotu 20. února. Od začátku dubna bude na statku otevřená expozice V babiččině kuchyni od Tří králů do Vánoc, která navazuje na expozici věnovanou tradičnímu lidovému jídelníčku a zvykům spojeným se stravováním. Během roku ji doplní programy na stloukání másla, vaření piva, pálení kořalky a bylinkářství.