Některé radnice už začínají přemýšlet o tom, které investice budou muset kvůli nedostatku peněz odložit. „Letošní zima byla opravdu extrémní. Podle odhadů bude stát kraj minimálně o padesát až šedesát milionů korun víc než v loňském roce, kdy kraj investoval do zimní údržby přibližně 200 milionů korun,“ uvedl předseda dopravního výboru krajského zastupitelstva Vlastimil Dlab.

V případě další sněhové kalamity má prý kraj zásob soli víc než dost. „Ve skladech je asi tři tisíce tun, což už by mělo stačit a část ještě zbyde. Větší problém teď budou opravy silnic. S roztávajícím sněhem se začaly ukazovat díry a vypadá to, že to bude daleko horší než vloni,“ míní Vlastimil Dlab.
Kraj nyní pověřil Správu a údržbu silnic o zmapování nejhorších úseků silnic, kde by se mělo v první řadě začít s opravami.

Náklady na letošní bílou zimu pomalu začala sčítat také radnice v Hradci Králové. „Přesná čísla zatím nemáme, ale bude určitě dražší. Na soli a solné směsi spotřebovaly technické služby o 400 tun víc než před rokem. Zajímavé je, že v nákladech na posyp je rozdíl asi jen 200 tisíc, ale musíte připočítat i další zvýšené náklady,“ uvedl mluvčí magistrátu Václav Svoboda.

Technické služby v Hradci zatím na ošetření silnic použily 1400 tun soli, 294 129 litrů solanky. Chodníky, cyklostezky, zastávky MHD, schodiště a přechody zasypalo celkem 142 metrů krychlových písku, 38 tun drti a 183 metrů krychlových ekogritu.

„Jen posypový materiál přijde na více než tři a půl milionu. Podnik už začal s jeho úklidem, i když většina strojů je stále upravena na zimu,“ dodal mluvčí radnice.