„Na jeskyních se žádné velké úpravy dělat nedají, ale i tak jsme se na nadcházející období samozřejmě připravovali. Vymalovali jsme například vstupní halu,“ říká Dušan Milka.

Nynější období je přitom k návštěvě jeskyní vhodné. Nehrozí totiž dlouhé čekání. „Něco málo nasmlouváno máme, ale není toho mnoho. Návštěvu si není třeba zamluvit předem. Do dvaceti minut se myslím každý dostane dovnitř,“ dodává Milka. To v období letních prázdnin je situace výrazně odlišná. „Tam je již rezervace téměř nezbytná. A to i pro jednotlivce. Pokud někdo nechce riskovat dlouhé čekání, měl by si návštěvu domluvit. Kontakt je na webových stránkách. U skupin je dokonce lepší předchozí domluva v kterémkoliv období. Víme pak o nich a vše probíhá hladce,“ dodává.

Jeskyně byly v provozu i přes zimu, ale mimo víkendy. A návštěvnost byla lepší než vloni. „Částečně to připisujeme počasí. Tady byla zima bez sněhu, lidem se asi tolik nechtělo na lyže.“

Bozkovské jeskyně mají největší podzemní jezero v Čechách. Celkovou délkou dosud objevených prostor 1060 m jsou nejdelšími dolomitovými jeskyněmi v republice. Teplota vzduchu se pohybuje od 7,5 do 9 °C, vlhkost je 96 až 100 %, teplota vody v jezerech 8 st. Celsia.

Veřejnosti zpřístupněný okruh je dlouhý 350 metrů, s dobou prohlídky 45 minut. Bozkovské dolomitové jeskyně byly v roce 1999 prohlášeny národní přírodní památkou. Ročně je navštíví okolo 70 tisíc návštěvníků z celého světa. Od dubna do června je otevřeno každý den mimo pondělí, vždy od 8 do 16 hodin.