Zoologická zahrada ve Dvoře Králové chce do záchrany vzácných severních bílých nosorožců zapojit i samici Nabiré, která dosud žije ve dvorské zoo.

Zoo před čtyřmi roky poslala do keňské rezervace Ol Pejeta čtveřici nosorožců, kterým se však dosud nepodařilo rozmnožit. Proto chce zoo zapojit i samici Nabiré, dalším krokem bude také prověření zdravotního stavu zvířat v Africe. Informoval o tom Jan Stejskal z dvorské zoo.

Páření ustalo

Do Keni zamířili samci Sudán a Suni a samice Nájin a Fatu. Po přesunu se zlepšil zdravotní stav zvířat, u obou samic se postupně zlepšily hormonální cykly a pravidelně se pářily. V poslední době však nastal útlum, poslední páření bylo pozorováno před rokem a samice stále březí nejsou.

Proto se dvorská zoo dohodla s vědci z berlínského Institutu pro výzkum zoo a divokých zvířat (IZW), že příští rok prověří zdravotní stav zvířat v Ol Pejetě a zhodnotí, zda bude nutné odebrat nějaké biologické vzorky. „Zároveň společně s dalšími partnery projektu posoudí, zda by bylo možné přistoupit k nějaké formě umělého oplodnění samic žijících v Ol Pejetě," uvedl Stejskal.

Vaječník má zdravý

Do snah o záchranu by se mohla zapojit i samice Nabiré. Do Afriky neodcestovala, protože u ní kvůli nádoru není naděje, že by mohla zabřeznout. Podle odborníků by však jeden z jejích vaječníků mohl být zdravý a existuje šance na případné oplodnění mimo její tělo.

„Víme, že získat vajíčko z Nabiré může být riskantní, protože jde o starší zvíře. Severních bílých nosorožců je však na světě tak málo, že je potřeba zkusit všechny možnosti jejich záchrany," uvedl ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas.

Podle něj samice nejdříve podstoupí zdravotní prohlídku. Zoo také výhledově prozkoumá možnost zapojit se do snah o naklonování severních bílých nosorožců.

Severní bílý nosorožec nebyl ve volné přírodě spatřen od roku 2007, v zajetí žije pouhých sedm zvířat. Čtyři jsou v rezervaci Ol Pejeta v Keni, jedna samice v dvorské zoo a jeden starý pár v americkém San Diegu. Kromě starého samce v San Diegu šest zbylých zvířat patří Zoo Dvůr Králové.

(čtk, jap)