Tam ho již čekali handicapovaní, kteří společně s manželi Ročkovými v rámci Klubu vozíčkářů přivítali cestovatele občerstvením. Nechyběl ani zákusek s čokoládovou figurkou tučňáka.

Václav Sůra má na kontě řadu velmi kuriózních expedic. Je čtvrtým Čechem, který v roce 2005 stanul na Severním pólu, poznal Grónsko a další ledové pevniny. V loňském roce společně s dalšími polárníky vyrazil na lyžích se saněmi na Špicberky. Museli překonat tři zamrzlé fjordy, vnitrozemské zaledněné pohoří, aby se nakonec dostali do cíle výpravy v Ny Alesundu. Tam uctili památku Františka Běhounka uložením pamětní desky. Stalo se tak právě 80 let od startu legendární polární výpravy k Severnímu pólu vzducholodí ITALIA. V posádce, kterou vedl Ital Umberto Nobile, byl i český vědec František Běhounek. Po tragickém pádu vzducholodi na arktický led, byl Běhounek mezi 9 členy posádky, kteří pád přežili.

Právě loňská expedice do Ny Alesundu byla hlavním tématem vyprávění Václava Sůry posluchačům v Trutnově. Z cesty vznikl i poutavý dokumentární film, který polárník vozíčkářům promítl.

„Letos jsem se nikam nevypravil, ale pilně trénuji na příští rok, kdy mne čeká velmi náročná expedice. Zatím nemohu prozradit, co přesně chceme podniknout, snad jen, že to bude na sibiřském Bajkalu,“ svěřil nejbližší plány Deníku Václav Sůra.

Každodenní, předem pečlivě naplánovaný trénink je zaměřen na posilování a otužování. I teď v létě za sebou například polárník tahá pneumatiky po polích v okolí Jiren, kde s manželkou a rodinou žije. Často pobývá i v mrazácích hypermarketů. „Lezu do mrazáků i proto, abych vyzkoušel výstroj. Už se mi totiž několikrát stalo, že něco předem nevyhovovalo. A to by mělo při expedici fatální následky. Praskla třeba obličejová maska,“ upozornil polárník.

V mrazáku se konala i jeho svatba. „Hádejte, kdo to vymyslel? Byla to právě Martina,“ smál se po letech Václav Sůra. „Brali jsme to samozřejmě trochu jako recesi. Dala jsem si tři kubánsky rumíky a bylo to skvělý,“ dodala polárníkova žena Martina. Návštěvu Trutnova manželé Sůrovi doplní pobytem v Malé Úpě, kde mají přátele, a chozením po horách.