Trautenberk se jmenuje podle tamního pivovaru, Kolbenka dostala jméno podle Kolbenova potoka, který teče podél sjezdovky, u Rennerovky pramení Rennerův potok. Skiareál jimi navzájem propojil dvě střediska v horské obci na česko-polských hranicích, která jsou od sebe vzdálená zhruba 2,5 kilometru. Do propojení areálů Pomezky a U Kostela investoval desítky milionů korun. "Je to neuvěřitelné, ale i s papírováním jsme strávili projektem deset let," poznamenal ředitel Skiareálu Malá Úpa (SKiMU) Martin Buček.

Skiareál Malá Úpa zahájil v sobotu lyžařskou sezonu na sjezdovce Pomezky.
Lyžařská sezona začala na Pomezkách v plné parádě. Přijeli i natěšení Poláci

Díky systému nových sjezdovek a vleků se lidé dostanou na lyžích od jednoho areálu do druhého. První sjezdovka začíná za pivovarem a hotelem Trautenberk. Navazuje na ni sjezdovka Kolbenka, která vede přes údolí Černá Voda. Z ní se lyžaři dostanou přes Vlčí a Moravanskou spojku ke sjezdovkám Rennerovka a U Kostela ve druhé části areálu u historického centra Malé Úpy.

Mapka propojení areálů v lyžařském středisku Malá Úpa.Mapka propojení areálů v lyžařském středisku Malá Úpa.Zdroj: SKiMU

"Jsme lyžaři a máme rádi lyžování. V Rakousku je možné vidět propojky skiareálů takřka všude. Můžete lyžovat na jednom kopci a pořád ho hoblovat, nebo přejet z jednoho kopce na druhý. Bude to zpestření lyžařského dne. Jsme zvědaví, co na to budou říkat hosté. Doufáme, že lidé budou spokojení a budou k nám více jezdit," přál by si šéf lyžařského střediska v Malé Úpě.

"Lyžaři už nebudou muset chodit kilometr s lyžemi na zádech ke skibusu, který je odvezl ke sjezdovkám. Teď na některých místech doslova vyjdou z chalupy, nasadí lyže a můžou hned lyžovat," dodal.

Mezi areály přestanou pendlovat skibusy. Pojedou pouze při nepříznivých podmínkách, pokud nepůjde některé sjezdovky spustit. "Nové sjezdovky zasněžujeme, chtěli bychom je poprvé vyzkoušet poslední víkend před Vánocemi 18. a 19. prosince a od 25. prosince jet naplno. Nové sjezdovky jsme měli připravené už na minulý rok, nemohli jsme je ale otevřít kvůli lockdownu. O to víc jsme se na zimní sezonu těšili," uvedl Buček.

Zahájení lyžařské sezony na Černé hoře v Krkonoších v pátek 3. prosince.
Poláci jeli za prvním lyžováním v Krkonoších od moře přes čtyři stovky kilometrů

Skiareál v Malé Úpě se začal zabývat myšlenkou propojení středisek před dvanácti lety. Po vyjednáváních s ochránci přírody zredukoval původní plány. "Dva-tři roky jsme situaci upřesňovali. Nacházíme se totiž na území Krkonošského národního parku. S výsledkem jsme spokojení, ačkoliv na některých místech není kopec tak prudký, jak bychom si představovali. Ale víme, že jsme v národním parku a úpravy chápeme. Jsme rádi, že jsme mohli propojení našich areálů uskutečnit," řekl ředitel Skiareálu Malá Úpa.

Propojení areálů chystá rovněž Špindlerův Mlýn, který zahájení obrovské investice za více než miliardu korun mezi Medvědínem a Svatým Petrem posunul kvůli covidovému fiasku v minulé sezoně na příští rok.

Na střeše parkovacího domu ve Špindlerově Mlýně budou dolní stanice lanovek. Pod střechou najdou parkování dvě stovky aut.
Skiareál ve Špindlu rozjíždí projekt za miliardu, nejdřív postaví parkovací dům