Rekonstrukce frekventované spojnice Trutnova s Novou Pakou či Jičínem je v Čisté u Horek a okolí plánovaná do konce října. Ale ne letošního, nýbrž 2016.

„Práce budou samozřejmě na zimu přerušeny. Letos mají být opravené všechny propustky přes silnici a také most v dolní části obce. Zda dojde i na kompletní výměnu povrchů, ukáže čas a přízeň počasí," informoval starosta Čisté Ladislav Jiřička.

V roce příštím pak bude sanována silnice v horeckých zatáčkách pod Krocanem. Tady ale půjde o poměrně razantní zásah do tělesa vozovky a dodavatel zvažuje zhruba dvouměsíční úplnou uzavírku rušné silnice. „O tom se ještě kvůli dopadu na provozovny v obci a dopravní obslužnost povedou jednání během zimy," dodal Jiřička.

V rámci akce dojde i na rekonstrukci frekventované křižovatky na Horkách, kde má dojít ke změně práva přednosti v jízdě. Hlavní tak bude ve směru Nová Paka Vrchlabí, kterou hojně využívají turisté navštěvující Krkonoše. Jenže, na první pohled logický argument má háček.

„Nám se změna moc nelíbí, protože auta, zejména kamiony, jedoucí od Čisté budou stát v kopci. Pokud se utvoří delší kolona, což se ve frekventované dny dá předpokládat, tak budou v zimě s rozjezdy do prudkého stoupání problémy," poukázal na možný dopad starosta Horek František Sedlák.

Na Horkách mohou v zimním období nastat problémy

Plánovaná změna přednosti v jízdě u křižovatky na Horkách se nelíbí ani starostovi sousední Čisté Ladislavu Jiřičkovi. „Máme obavy z front kamionů v horeckém kopci," říká.

A že je to z pohledu všech okolo špatně, si myslí i starosta Horek František Sedlák. „Kamion, který tu v zimě na sněhu bude muset zastavit, se už do kopce nerozjede. Měli jsme jednání se zástupci ředitelství silnic a dálnic, kraje i okolních obcí, ale nic naplat. Výsledek sčítání projíždějících aut totiž výrazně nahrává jejich řešení. Během dvou hodin jich 780 projelo na Studenec a jen 250 směr Čistá resp. Trutnov."

Celá věc je v rukou ŘSD Liberec a projekt už leží na stole. „Nemáme z toho radost, ale nic nenaděláme. K realizaci by mělo dojít příští rok. Je pravda, že kolony tu ve směru od Studence občas stály, ale na rovině. Teď budou na druhé straně a v kopci," podotýká František Sedlák.