ČTK to řekl lavinový specialista Horské služby Krkonoše Pavel Cingr. Letošní zima je podle horských záchranářů na laviny zatím poměrně chudá. Nyní v Krkonoších platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály, na hřebenech je asi jeden metr sněhu.
"Lavina se uvolnila 16. února v odpoledních hodinách, samovolně a vlivem podmáčení sněhové pokrývky, kterou způsobilo oteplení a silné sluneční záření na slunných svazích," uvedla horská služba. Masa sněhu se odtrhla v šíři 31 metrů, výška odtržené vrstvy byla od 40 centimetrů do dvou metrů. Čelo laviny bylo vysoké 1,8 metru.
Zatím největší lavina v Krkonoších za poslední roky sjela 10. února 2015 do Modrého dolu. Lavina měla plochu 20 hektarů. Na délku měřila 1106 metrů a odtrhla se v šíři 506 metrů. Měla obrovskou sílu, například vzrostlé smrky lámala jako sirky. V dolní části se zastavila až v protisvahu, kde byl sníh na velkých stromech ve výšce šest metrů.
V Krkonoších v nynější zimní sezoně zatím platil nejvýše třetí lavinový stupeň. Horská služba ho vyhlásila začátkem ledna, kdy během několika dnů v některých místech postupně napadl až metr sněhu. Lavina do Malé Kotelní jámy sjela v době platnosti druhého lavinového stupně.
Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou kromě Kotelních jam také údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách spadne několik desítek lavin.
Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista. Před ním lavina v Krkonoších zabila na konci prosince 2008 šestatřicetiletou skialpinistku, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.