Ve sněmovně leží nový zákon o rozpočtovém určení daní (RUD), který přinese do rozpočtů měst a obcí ze státní kasy miliony korun navíc. Na podrobnosti jsme se zeptali Aleše Cabicara, náchodského radního, který je zároveň členem předsednictva TOP 09 v Královéhradeckém kraji. Právě poslanci TOP 09 jsou předkladateli a spolutvůrci zákona.
Zdá se, že se konečně blíží přijetí normy, která by výrazně posílila příjmy nejenom menších měst, ale i všech obcí. Můžete stručně vysvětlit, o co jde?
Samozřejmě. Každý obecní rozpočet, bez rozdílu, jestli se jedná o obec s 300 obyvateli či město s 80 000 obyvateli, je kromě jiného na příjmové straně tvořen tzv. sdílenými daňovými příjmy. Zjednodušeně se jedná o část daní, které hradí každý občan naší země. Již sama logika napovídá, že by zde nemělo být tak výrazného rozdílu mezi občanem Prahy či Plzně a občanem třeba Náchoda, neboť daně, respektive jejich výše, je přece shodná jak v Praze, tak v Náchodě. TOP 09 se snaží prosadit odstranění jakýchkoli disproporcí, či chcete-li snaží se o vytvoření shodných férových podmínek pro všechny. A zde byl právě rozpor, neboť statutární města jako je Praha, Brno, Ostrava či Plzeň čerpala touto formou do svých rozpočtů až čtyřnásobek toho, co menší města jako je Náchod, Trutnov či Jičín. A to není správně.
Argumentací velkých měst bylo například to, že z těchto zdrojů musí vytvářet infrastrukturu pro podstatně širší územní oblast, neboť lidé dojíždějí do těchto velkých měst za prací, kulturou atd. Jak byste tento argument vyvrátil?
Vcelku jednoduše. Jako zastupitel a radní Náchoda mám poměrně detailní představu, kde bychom potřebovali posílit náš rozpočet. Vždyť i lidé u nás se chtějí bavit, mít kvalitní kino, knihovnu či divadlo, i u nás musíme vytvořit kvalitní mateřské školky a základní školství, jehož jsme zřizovateli, i v menších obcích chtějí starostové kvalitní sportoviště apod. Nevidím rozdíl, zda žije někdo v Ostravě či v Jičíně. Společenské potřeby máte stejné, rovněž tak společenství, v našem případě obec, má vůči vám stejné povinnosti. A konečně, jak jsem již řekl, výše daní a povinnost je hradit je přece taky všude stejná.
Od kdy by mělo k těmto změnám dojít a je již možno říci, o jaké prostředky půjde?
Předmětný zákon by měl nabýt účinnosti od 1. 1. 2013 a my věříme, že proti by neměla být zásadně ani opozice a že ho Senát nebude vracet sněmovně. Při predikci stávající výše výběru daní, to podotýkám, protože z nějakého stavu musíte vycházet při výpočtech, by se jednalo o navýšení např. zhruba 22 milionů pro Náchod. To by bylo velmi znát a pomohlo by nám to ve městě lépe řešit věci ve prospěch našich občanů, na které třeba dnes prostředky chybí či jsou velmi omezené.
Jak se změny RUD projeví konkrétně?
Navýšení finančních prostředků ze státní kasy pro východočeská města při schválení změny rozpočtového určení daní (orientační výpočty):
Náchod - navíc 22 milionů Kč
Jičín - navíc 23 milionů Kč
Česká Skalice - navíc 13 mil. Kč
Rychnov n. K. - navíc 18 mil. Kč
Vamberk - navíc 10 mil. Kč
Trutnov - navíc 30 mil. Kč
Vrchlabí - navíc 18 mil. Kč
Svitavy - navíc 12 mil. Kč
Přelouč - navíc 16 mil. Kč
Lázně Bohdaneč - navíc 8 mil. Kč