Silné stroje, parta lidí, které spojuje stejný zájem, řev motorů a uvolněná atmosféra při vystoupení kapel. Taková byla i letošní, už osmá akce v Pekle u Trutnova.

V sobotu před polednem se nad kempem stáhly mraky. I přes špatné počasí začali ze stanů vylézat první nadšení motorkáři. V tu dobu jich v kempu bylo kolem stovky a další přijížděli. Málokdo si nechal ujít příjemný tradiční sraz. „Bude to kvůli počasí asi slabší,“ poznamenal v sobotu za organizátory Tomáš Moravec, s přezdívkou Gregor. Když před lety zahájil spolu s kamarády tradici Pekelných motopárty, důvodem byla hlavně snaha o nekomerční setkání lidí stejného koníčka. Vesměs jde hlavně dnes o partu letitých přátel.

Komerční srazy je prostě nebaví

„Je to tady jiné, než na jiných srazech, kde se stojí fronty na všechno. A o to nám právě od začátku šlo. Každý rok sem přijíždí zhruba do tisícovky lidí, ale to je pořád komorní setkání oproti jiným srazům,“ poznamenal Gregor.

Harley Davidson, Suzuki, BMW, ale i historické stroje a řada dalších věhlasných typů motorek z Čech i zahraničí. Choppery, endurové mašiny, veterány, zkrátka vše, co jezdí po českých silnicích, bylo na motopárty opět vidět.

Například Radek Palička přijel do Pekla ze Šluknovského výběžku s klasickým chopperem Suzuki intruder 1400. „Na motorkách jezdím od roku 1965. Tenkrát bylo těžké sehnat dobrý stroj. Dnes už to je vše více dostupné, i finančně. Přitáhl jsem k motorkám i dceru Lucku. Kdysi jsem jí dal na vybranou – diskotéky a drogy, nebo motorku. Vybrala si určitě správně,“ svěřil se s osobním příběhem Radek Palička.

Právě na popud Lucie začal jezdit na Pekelnou motopárty do Trutnova. „Měla tu přátele, dnes jich tu mám hodně i já. V Pekle se nám líbí. Jezdíme sem každý rok,“ dodal motorkář z Rumburska. Na silnicích se dvojice otec a syn nebojí. „Nehody motorkářů se v České republice přeceňují. Statistiky jasně dokazují, že je méně karambolů, než v autech,“ dodal.

„Mně nejvíc vadí ženské za volantem aut. Mají nepředvídatelné reakce,“ prohlásila Lucie Paličková. Se stejným strojem jako má táta, odjela už zhruba šedesát tisíc kilometrů. „I když se někdy jede v partě, stejně se nejradši vydám na cestu s tátou,“ řekla mladá motorkářka Lucie.⋌ …3

Mezi moderními stroji byly k vidění i motorky historické. Například M 72, licence německého BMW R 71. S takovou do Pekla přijel Daniel Bouma. „Mě nebaví jezdit na moderních motorkách. S touhle jsem se side car absolvoval už hodně. Například 2500 kilometrů celým Polskem, byl jsem s ní i na poušti nebo na Hitlerově Vlčím doupěti. Jezdím s tím i v zimě,“ svěřil se nadšenec, který se setkání v Pekle pravidelně účastní. Je členem trutnovského Vojensko–historického muzejního spolku, takže je jeho stroj k vidění například na rekonstrukcích vojenských bitev.

I letošní motopárty doprovodil program s vystoupením osmi kapel a soutěží, včetně populární Miss mokré tričko a striptýzem.