VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do republiky přiteče pět miliard z fondů EHP a Norska, půjdou i na inkluzi Romů

Pec pod Sněžkou /VIDEO/ - Pět miliard korun na investice do výzkumných projektů, vybavení zdravotnických zařízení, ochrany životního prostředí, oprav kulturních památek či na inkluzi Romů získá Česká republika ve třetím programovém období z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska.

14.6.2018
SDÍLEJ:

Ministryně financí Alena Schillerová a norská velvyslankyně Siri Ellen Sletner ve čtvrtek na Sněžce slavnostně zakončily druhé programové období Fondů EHP Norska a zahájili třetí, ve kterém ČR získá pět miliard korun.Foto: Deník/ Jan Braun

V prostorách polské meteorologické stanice na Sněžce to ve čtvrtek sdělily ministryně financí Alena Schillerová a norská velvyslankyně Siri Ellen Sletner při slavnostním zakončení druhého programového období, jemuž byli přítomni rovněž zástupci Lichtenštejnska, Islandu, královéhradeckého biskupství s biskupem Janem Vokálem a Správy Krkonošského národního parku.

„Fondy EHP a Norska jsou pro Česko cenným zdrojem financí na investice do ochrany životního prostředí, opravy kulturních památek nebo výzkumných projektů, na které bychom velmi těžko hledali prostředky z národních zdrojů. Velmi si vážím finanční i institucionální podpory, kterou nám poskytují naši partneři nejen z Norska, ale i z Islandu a Lichtenštejnska,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová. Příkladem je obnovení pražské rotundy svatého Václava, které získalo architektonické ocenění Europa Nostra. Dalším projektem podpořeným z fondů byla Příroda, koho to zajímá?, se kterým se mohla veřejnost seznámit v kinech v podobě dokumentárního filmu Planeta Česko.

Ministerstvo financí plní úlohu Národního kontaktního místa a finanční toky z Fondů EHP a Norska má na starosti rovněž po stránce certifikační a auditní. Česká republika je příjemcem Fondů od svého vstupu do Evropské unie v roce 2004 a dosud získala prostředky ve výši téměř 6 miliard korun, z nichž podpořila přes tisíc projektů. Nyní obdrží dalších pět miliard. Podporu získají projekty zaměřené především na vědu a výzkum, ochranu životního prostředí, kulturní dědictví a spolupráci v kultuře, veřejné zdraví, vzdělávání a spolupráci v justici. Oproti předchozímu období se bude klást ještě větší důraz na lidská práva, inkluzi Romů a rozvoj občanské společnosti.

"Chtěla bych vyzdvihnout mnoho lokálních projektů, které měly velký význam pro místní obyvatelstvo, jako například nákup moderních přístrojů pro péči o nejmenší pacienty v nemocnicích v různých částech České republiky. Chci velmi poděkovat našim českým partnerům za výbornou spolupráci,“ uvedla norská velvyslankyně Siri Ellen Sletner.

"Hodně práce se odvedlo v areálu Broumovského kláštera, Žirči či Třebechovickém betlému," připomněl královéhradecký biskup Jan Vokál.

Ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch poukázal na význam programu Životní prostředí, ekosystémy a změny klimatu, jehož partnerem byl resort životního prostředí. „Projevy změn klimatu v podobě sucha, teplotních výkyvů nebo kůrovcové kalamity můžeme pozorovat téměř denně. O to více oceňuji vznik a fungování programu zaměřeného na podporu ochrany životního prostředí, biodiverzity, vodních zdrojů nebo minimalizace znečištění.“

Podle Josefa Talába, vedoucího oddělení projektového řízení, využila Správa Krkonošského národního parku fondy EHP a Norska ke sledování lesních a vodních ekosystémů a nastartování výzkumu, digitalizaci muzejních sbírek, prezentaci Krkonoš jako unikátní tundry v srdci Evropy a dalších menších projektů a spolupráci s norskými národními parky. "Díky těmto fondům se nám například podařilo digitalizovat 20 tisíc sbírkových předmětů Krkonošského muzea ve Vrchlabí, které jsou přístupné veřejnosti na webových stránkách," upozornil Josef Taláb. "Prostředky z těchto zdrojů nám umožňují realizovat záměry, které bychom jinak nedokázali financovat," dodal.

FONDY EHP a NORSKA 2009-2014 a 2014-2021 v ČESKÉ REPUBLICE
V České republice fondy působí od roku 2004. Od té doby došlo k podpoře přes 1000 individuálních projektů v celkové částce téměř 237 miliónů EUR.

Druhé období Fondů EHP a Norska (2009-2014) bylo v České republice velmi úspěšné. Vyčerpáno bylo dosud přes 90 % prostředků z přidělených 122 milionů EUR.

Mezi podporované oblasti patří mimo jiné: ochrana životního prostředí, obnova kulturních památek a podpora živého umění, zlepšení zdravotnické péče (psychiatrická péče a péče o děti), věda a výzkum, rovné příležitosti a podpora neziskového sektoru spolupráce v rámci Schengenu, justice, ohrožené děti.

V tomto druhém období došlo k realizaci 894 projektů.

PŘÍKLADY REALIZOVANÝCH PROJEKTŮ
- generální restaurování Třebechovického betlému
- záchrana rotundy sv. Václava na Malostranském náměstí v Praze
- péče o tělesné zdraví a nácvik samostatného života v Psychiatrické nemocnici Bohnice
- zkvalitnění péče o děti s perinatální zátěží v Dětské léčebně Vesna, která poskytuje terapii dětem s postižením, jež si do života přinesly už z období před porodem a krátce po něm
- opatření na zastavení úbytku biodiverzity na celostátní a regionální úrovni v oblasti ochrany životního prostředí s cílem vytvořit záchranný program pro ohrožené druhy rostlin a živočichů napříč Českou republikou
- film Planeta Česko jako součást projetu „Příroda, koho to zajímá“
- posílení systému automatizované kontroly e-Pasu na mezinárodních letištích (e-Gate) s cílem zajistit rychlejší a jednodušší odbavení cestujících a zároveň vyšší míru bezpečí v prostředí mezinárodních letišť

Autor: Jan Braun

14.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: kontakt: telefonicky i osobně. Pracoviště: Skalka benecko, 512 37 Benecko. Informace: Karel Šír, +420 602 293 398.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 14 000 Kč

Střihači textilu, kůží a podobných materiálů STŘIHAČ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Dvousměnný provoz (ranní směna: 06:00 - 13:45, odpolední směna: 14:00 - 21:45), , Pro maminky s dětmi nabízíme upravenou pracovní dobu na ranní směnu od 7:00 do 15:00 (40 h/týden)., Úkolová mzda - bližší informace poskytneme u nás ve výrobně. , , Nabízíme příplatek za odpolední směnu 5 Kč/hod a 15% odměnu z hrubé mzdy., , fyzicky náročnější práce (práce převážně ve stoje), , kontakt: e-mailem, telefonicky od 8.00 do 15.00 hod., osobně po tel. domluvě. Pracoviště: Nelly s.r.o., 512 31 Roztoky u Jilemnice. Informace: Krausová, +420 732 847 644.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 35 000 Kč

Elektrotechnici a technici energetici kontroly kvality, laboranti Dodavatelský kvalitář. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 55000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DODAVATELSKÝ KVALITÁŘ, Znalost normy IATF 16949 a nástrojů kvality (PPAP, APQP, MSA, 8D, SPC, FMEA), Zkušenosti s prováděním interních i externích auditů , Zkušenosti s jednáním s dodavateli , Znalost základních měřidel a orientace v technické dokumentaci , Zaměstnanecké výhody: doprava do zaměstnání zdarma, program volnočasových benefitů (5400 Kč) rodinný program (4000 Kč), penzijní připojištění (až 700 Kč), týden dovolené navíc, zvýhodněné tarifů mobilních operátorů.. Pracoviště: Continental automotive czech republic s.r.o. - pracoviště, Volanovská, č.p. 518, 541 01 Trutnov 1. Informace: Anežka Havrdová, +420 800 800 552.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Chovatelé a ošetřovatelé skotu, koz a ovcí CHOVATELÉ A OŠETŘOVATELÉ SKOTU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: náplň práce: dojení a krmení skotu, úklid stáje, náborový příspěvek 10000,- Kč, , střídá se: týden ranní směna (od 4.00 do 10.00 hod.), další týden odpolední (od 13.00 do 19.00 hod.), , 1. víkend pracovní, 2. víkend volný, , Podnikové stravování, , kontakt: osobně: denně od 6.30 do 15.00 hod., telefonicky denně od 6.30 do 15.00 hod.. Pracoviště: Zemědělské družstvo horal, Bozkovská, č.p. 236, 512 11 Vysoké nad Jizerou. Informace: Chlum, +420 728 660 209.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 23.–24. června 2018
1

Legální i zcela ilegální autohoničky a mexické sukně ve Strážnici: videa víkendu

Havárie osobního automobilu u Dívčích lávek ve Špindlerově Mlýně.
6

Na Dívčích lávkách sjelo auto ze srázu

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

OBRAZEM: Mňága a Žďorp zahrála na přehradě

Bílá Třemešná - Štěrbova vila u přehrady Les Království hostila v pátek první ze série plánovaných koncertů.

OBRAZEM: Hroší pláž v Safari Parku

Dvůr Králové nad Labem - Hula, Mona a Mike, hroší trojice v Safari Parku, obývá během jara a léta velký přírodní výběh s vodní nádrží, pláží a prostornými pastvinami. Když uhodí vedra, nejlépe jim je na pláži a ve vodě.

OBRAZEM: Kolos v pohybu

Trutnov - Třetí větrná elektrárna vyrůstá nad Zlatou Olešnicí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT