To by se brzy mělo změnit. Semilská radnice hodlá obnovit tradici pravidelných týdenních trhů, kde by lidé pod jednou střechou mohli nakoupit místní zemědělské produkty. Nyní se hledá vhodné místo, kde by se potraviny prodávaly.

„Máme vytipovaná dvě místa. V červnu bychom tržnici otevřeli u autobusového nádraží, kde jsme před časem zakoupili pozemky, po dokončení rekonstrukce náměstí by se trhy přesunuly sem,“ uvádí starosta Semil Jan Farský, který je také zastáncem tržišť s bioprodukty.

„Cena dnes zvítězila nad chutí, pro cenu se opustila kvalita. Do svého auta bychom tak nekvalitní benzín, jako do sebe cpeme nekvalitní potraviny, nikdy nedali. Ale auto zaškytá a chcípne, zatímco lidem je pak špatně. Proto si myslím, že budou všichni překvapeni, jak čerstvé produkty vypěstované u nás vlastně chutnají,“ tvrdí starosta. Otevřením tržiště by se lidem dala možnost koupit si čerstvější a kvalitnější potraviny za levnější ceny. „Také to pomůže místní ekonomice a podpoří to místní zemědělce,“ dodává Farský.

Semily jsou místem supermarketů. Již pátý v tomto devítitisícovém městě vyrůstá, pokud však chtějí lidé koupit třeba jablka, musí se spokojit s těmi z Itálie, rajčaty z Chile nebo brambory ze Slovenska. To by se mělo s příchodem tržiště změnit.

„Dozvíte se, že jde o brambor z Roprachtic, zelí z Vysokého nebo o jablko z Žernova. Dostanete potraviny s tváří. Budete mít kontakt se zdrojem a uvidíte, kdo vám co prodává,“ argumentuje Farský. Podle jeho slov dnes zelenina ze supermarketu nechutná tak, jako ze zahrádky. Platí to pro rajčata, mrkev, česnek a další komodity. Tržiště by právě takovou zeleninu nabídlo.

O tom, jak bude tržiště u lidí úspěšné, bude záležet také na zájmu samotných zemědělců. Tři již přislíbili svoji účast, s dalšími starosta jedná. Pokud to povolí úřady, mohlo by se na trhu prodávat i maso a masné výrobky.

Zatímco tržiště dnes ve městech najdeme maximálně tak vietnamské, to potravinové dnes citelně chybí nejen Semilům. Podobné místo neexistuje ani v největším městě Pojizeří Turnově, ale ani v krajském městě Liberci. Zde se o zřízení stálé tržnice potravinových produktů taktéž uvažuje. Přitom například staročeské řemeslnické trhy, které každoročně pořádá turnovské muzeum, bývají hojně navštěvované a mají letitou tradici. Vezme si někdo další ze Semil příklad?

Tomáš Lánský