Trutnov - Skoro devět set voličů mělo právo zavítat do volební místnosti, umístěné ve stacionáři pro oslabené děti na Kryblici. V pátek, po zahájení voleb, to však vypadalo, že přijdou všichni najednou. „Takový frmol jsme tady ještě u žádných voleb nezažily. Fronta se kroutila i venku. Tak jsme musely nechat přivézt ještě druhou zástěnu. Pak už to šlo rychleji,“ svěřily se členky okrskové volební komise.

Pátek odpoledne - Ve volebních místnostech okrsků města je z hlediska veřejného pořádku zatím klid. „Situaci pečlivě monitorujeme, jsme případně samozřejmě i se státní policií k dispozici. Ale zatím jsme nezaznamenali žádné incidenty,“ řekl zhruba pět hodin po zahájení voleb ředitel městské policie v Trutnově Karel Povr. Voliči jsou disciplinovaní a snaží se vyznat v tom, kam a jak mají házet v letošních dvojích volbách lístky. Těm, kteří si nevědí rady, pomáhají členové komisí.
Letos vhazují lístky do dvou hlasovacích uren. Musí si za volební obvod 39 vybrat nového senátora a rozhodují i o tom, kteří lidé je budou zastupovat v krajském zastupitelstvu.

Už před zahájením voleb se před některými okrsky rovnaly fronty. Mnozí lidé chtěli odvolit co nejdříve. Například v okrsku č. 16 trutnovského volebního obvodu mezi prvními hodila lístky do urny sedmaosmdesátiletá Marie Krupková. „Já se nemusím moc rozmýšlet.Budu volit jako vždycky. Žádnou změnu si nepřeji,“ řekla trutnovská volička seniorka.

Senátní obvod číslo 39 čítá přes sto tisíc voličů a zahrnuje celkem 81 obcí včetně několika samospráv z okresu Náchod. Nejvíce okrsků je v Trutnově (36), Dvoře Králové (17) a ve Vrchlabí (10). Své představitele do krajského zastupitelstva budou volit občané v 75 obcích okresu Trutnov.

Lidé hlasují pro své kandidáty a politické strany také mimo stálé volební místnosti. Členové komisí tak s přenosnými urnami vyrazili nebo vyrazí do vrchlabské nemocnice, odolovské věznice nebo místních domovů důchodců.
Vše o volbách v Královéhradeckém kraji najdete Z D E ! ! !