Do zoo, na Sněžku, na Stezku korunami stromů nebo do nového větrného mlýna. Lidé se během prázdnin vydávají na atraktivní místa v Krkonoších nebo pod nimi. Jaký byl o ně zájem v červenci? Pozici nejvyhledávanějšího turistického cíle Královéhradeckého kraje potvrzuje i letos Safari Park Dvůr Králové, kam přijelo v červenci na výlet 148 088 návštěvníků. Je to o 4764 méně než loni. Od 12. dubna, kdy se otevřely brány safari parku po koronavirové uzávěře, navštívilo safari park celkem 281 430 lidí. Nyní tam vznikne dokonce očkovací místo (bez registrace), připravuje se v blízkosti safari kempu ve spolupráci s královédvorským zdravotnickým zařízením Vividus East.

Samec žirafy Rothschildovy, kterého safari park získal z Plzně, se na konci týdne poprvé předvede návštěvníkům. Začne využívat celý výběh u panoramatické lávky v pěším safari.
Safari park získal plemeníka Bořka, obnoví slavný chov žirafy Rothschildovy

V květnu a červnu zavítalo do zoo výrazně více lidí než v uplynulém roce, v květnu o 10 835 a v červnu o 14 212. "Zájem o africké safari stále roste. Narodilo se zde mnoho mláďat, některá z nich u nás vůbec poprvé. Nová zvířata přijela i z jiných zoologických zahrad. Návštěvníky láká nedávno otevřená expozice Jezero hrochů a samozřejmě safari s volně pobíhajícími africkými zvířaty. Roste rovněž zájem o noční projížďky a ubytování v safari kempu," poukázala na to, co návštěvníky safari parku láká, mluvčí Zuzana Boučková. Letošním rekordním dnem byl 5. červenec, kdy Safari Park Dvůr Králové navštívilo 8343 návštěvníků.

Lanová dráha Sněžka mohla obnovit provoz po více než tříměsíčním nuceném uzavření 12. května.
Lanovka Sněžka cenově dorovná Tatry. Zdražení mělo přijít dávno, říká náčelník

Lanová dráha Sněžka zaznamenala v červenci nejméně turistů za poslední čtyři roky. Počet 48 289 představuje v porovnání s roky 2018 a 2019 o deset tisíc méně lidí. "Návštěvnost jsme sice měli menší, ale tržby byly větší než loni, hodně byly podobné předloňskému roku. Situaci s úpravou cen jízdného vyhodnotíme až na konci roku, protože od září bude cena nižší o 90 korun než v červenci. Uvidíme, jaký to bude mít efekt," řekl náčelník Lanové dráhy Sněžka Jiří Špetla.

Lanovou dráhou Sněžka se svezlo v červenci 48 289 lidí.Lanovou dráhou Sněžka se svezlo v červenci 48 289 lidí.Zdroj: Jan Bartoš

Návštěvnost krkonošské lanovky podle něj ovlivňuje především počasí. "Fronty se tvoří méně často než dříve, ale pokud je hezky, tak tady lidé čekají. Je patrný úbytek zahraničních klientů," dodal.

Podobná je situace na Stezce korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních, která byla v roce 2020 čtvrtým nejvyhledávanějším turistickým cílem kraje. "Českých návštěvníků máme velmi podobně jako loni. Výrazně ubylo polských turistů, kterých jsme v minulých letech měli až třicet procent z celkového počtu," uvedl Zdeněk Pop, marketingový ředitel Stezky. Podle něj se letos stírá rozdíl mezi všedním dnem a víkendem. "V průběhu týdne bývá někdy i více lidí než o víkendu," sdělil.

Stezka korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních oslavila 4. narozeniny.
Stezka stojí v korunách stromů čtyři roky. Slavila s Vosou, akrobaty i chůdaři

Turisté rovněž rádi objevují větrný mlýn v Borovnici, který zažívá po loňském dokončení první celou turistickou sezonu. Lidé se do něj můžou podívat v pátek, sobotu a neděli, v jiné dny podle domluvy a počtu osob ve skupině. "Lidí jezdí spousta hlavně o víkendech, zájem o větrný mlýn mají a to nás těší. Schází nám ale občerstvení, to budeme muset řešit pro příští rok. Chceme také stavět přístřešek, kde vystavíme historickou zemědělskou techniku," nastínil iniciátor výstavby větrného mlýna v Borovnici Jiří Chvojka, předseda spolku Větrák.

V sobotu se za veliké účasti veřejnosti konalo v Borovnici slavnostní ukončení stavby větrného mlýna.
Unikátní dílo je hotové. Borovnice má větrný mlýn, čeká ještě na kolaudaci

KOLIK STOJÍ VSTUP

Safari Park Dvůr Králové 240 Kč (při platbě na pokladně), 200 Kč (on-line)

Lanová dráha Sněžka jízda z Pece pod Sněžkou na Sněžku a zpět 560 Kč (červenec - srpen), 470 Kč (září - červen)

Stezka korunami stromů Krkonoše 280 Kč

Větrný mlýn Borovnice 60 Kč

AKCE V SRPNU

Africký víkend v Safari Parku Dvůr Králové (14. a 15. srpna)

Večerní prohlídky se západem slunce a hudebním doprovodem Trutnovského smyčcového kvarteta na Stezce korunami stromů Krkonoše (4., 11., 18., 25. srpna)