Rok. Doba někdy nepředstavitelně dlouhá, někdy šibeničně krátká. V politickém případě doba rovnající se prostoru čtvrtiny mandátu. Někteří občané si výměny ve vedení Dvora Králové stačili skrze odvedenou práci všimnout. Jiní ji nezpozorovali vůbec.

Výrazná změna ve městě nastala právě už s volbami. Vedení se totiž proměnilo razantně. Sociální demokratku Editu Vaňkovou nahradil na pozici starosty Jan Jarolím, kandidující jako nestraník za uskupení ANO.

A podle této změny se také notovalo při obsazování nejdůležitějších postů na radnici. Tím spíš, když ANO 2011 získalo navrch i po školních prázdninách v roce 2015, kdy rezignoval jeden z koaličních místostarostů Kudrnovský. Na jeho místo totiž putoval další člen z party ministra financí Babiše.

Starostovo hnutí má nyní většinu nejen v radě, ale i na vrcholných pozicích. Má tak ideální pozici pro to, aby se definitivně pokusilo o zažehnání přetrvávajících nešvarů a neduhů ve městě a nastolení svých představ o podobě města, které je známo především díky zoologické zahradě.

Absurdně dlouholeté spory o čistírnu odpadních vod se totiž stále ozývají. Patnáctitisícovou pokutu musel MěVaK letos zaplatit například i za nesprávnou kalkulaci pro výpočet vodného a stočného v předchozích třech letech. Novinkou se v poslední době stalo řešení problémů s nečistotou a hlukem. Policie nárůst stížností řeší především v okolí nonstop podniků.

Mezi klady naopak patří oživení náměstí T. G. Masaryka. Polyfunkční dům vzniká na rohu s Revoluční ulicí, šachový stolek láká k odpočinku a programy k zábavě.

Teprve blízká doba však rozhodne o tom, zda zastupitelstvo uspěje. Trumfy koalice v rukou má. Čas ale ubývá.

Koho máme na radnici:

VEDENÍ MĚSTA
Starosta:
Jan Jarolím - ANO 2011

Místostarostové:
Alexandra Jiřičková - ANO 2011
Dušan Sedláček - Šance pro Dvůr Králové
Jan Helbich - ANO 2011

Další členové rady:
Pavel Kraus - Volba pro město
Jan Kříž - ANO 2011
Libor Seneta - TOP 09

OSTATNÍ ZASTUPITELÉ
Jan Bém - ODS
Nasik Kiriakovský - Východočeši - Šance pro Dvůr Králové
Jaroslav Kratěna - Královédvorští patrioti
Luděk Krýza - ČSSD
Dušan Kubica - ČSSD
Jan Metelka - ANO 2011
Antonín Petráček - Šance pro Dvůr Králové
Jaroslav Rapáč - ČSSD
Marta Staníková - ČSSD
Jana Špačková - ANO 2011
Jan Štípek - ANO 2011
Veronika Tomková - TOP 09
Edita Vaňková - ČSSD
Petr Vojtěch - ODS

ÚSPĚCH: RADARY

STOP PIRÁTŮM SILNIC. Dvůr Králové je obšancován rychlostními radary. A slaví to úspěch. Nejenže si řidiči dávají pozor na rychlost, od těch, kteří neudrží rychlostní choutky, navíc putuje do kasy strážníků pořádně tučná částka. Kamery hlídají silnice na Královédvorsku hned na osmi úsecích.

PRŮŠVIH: DOTACE

DĚDICTVÍ. Současné vedení problém řeší za své předchůdce, kteří mají na kontě pořádný šlendrián. Dvůr Králové letos musel definitivně vrátit část dotace na rekonstrukci atletického stadionu. Kromě tří milionů korun, jejichž vratce se už město nevyhne, je ve hře ještě stejně vysoké penále.

UDÁLOST: SMRT NABIRÉ

DVORSKÁ ZOO přišla na konci července o jeden ze svých největších klenotů. Samice akutně ohroženého druhu nosorožce severního bílého pojmenovaná Nabiré patřila ke klenotům celého evropského kontinentu. Po světě už nyní běhají pouze čtyři živočichové tohoto poddruhu, považuje se tak za prakticky vyhynulý.

Dvoráci pracují s vyrovnaným rozpočtem

Ve schváleném rozpočtu pro rok 2015 panují příjmy v celkové výši 345,84 milionu korun a výdaje ve výši 352,49 milionu korun. Rozdílem mezi příjmy a výdaji je financování, které nemá charakter ani jednoho a pro tento rok je ve výši 6,64 milionu korun. Jak ale plánuje město s penězi naložit?

Největším investičním záměrem města je dofinancování plánovaných akcí, z nichž největší je projekt Čistírna odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem a rekonstrukce kanalizace. Dalšími opravami, které proběhly, probíhají nebo se plánují, jsou například rekonstrukce mostu v ulici Nedbalova, rekonstrukce chodníků a cyklostezky v ulici 28. října nebo pokračování ve výstavbě metropolitní sítě. Téměř 38 mil. Kč pak poslouží jako příspěvek technickým službám. Částka 220 tisíc Kč poputuje na zajištění dětské lékařské pohotovosti.

Úvěrové zatížení města činí 48,58 milionu korun, z něhož největší podíl tvoří závazky k Dohodě o narovnání s bývalým provozovatelem hospodářské infrastruktury. Úvěry město plánuje splatit v dalších pěti letech.

ANKETA: Rozvíjí se město podle vašich představ?

PAVEL TAFIL, 52 let podnikatel
Myslím, že se moc nezměnilo. Vidím ekologické problémy, stromy nepokácí, i kdyby padaly lidem na hlavu. Je to stejné. Nenadával jsem předtím, nebudu ani teď. Něco slibovali, byli docela nováčkové, ale poté zjistili, že to není lehké.

LUCIE HUDECOVÁ, 21 let na mateřské dov.
Volby jsem nesledovala, nevím, co slibovali. Je tu nové náměstí. Bydlíme na náměstí, kde se konají akce. Párkrát jsem kvůli dceři nadávala, ale pak jsme si ty další užili. Jsou tu akce pro děti, prolézačky, to je fajn. Jsme tu spokojené.

DRAHOMÍRA JANEČKOVÁ, 68 let důchodkyně
Myslím, že zastupitelstvo moc nesplnilo, co slibovalo při volbách. Bydlím v ulici 28. října a stále jsou chodníky nedodělané. Co se týče vody, tak to moc nedomysleli s čističkou. Měli by něco udělat na hřišti, protože na to doplácíme my.

EVA R., 40 let OSVČ
O politiku se moc nezajímám, spíše o přírodu. Řekla bych, že je větší pořádek. Technické služby pracují lépe. Město mi přijde bezpečnější. Když se procházím po městě, tak mi přijde takové lepší.

JAROSLAVA ŠARKÖZIOVÁ, 49 let nezaměstnaná
Opravy jdou pomaleji, je třeba tlačit na řemeslníky. Vrátila jsem se po 25 letech a je to tu pěkné. Náměstí je sice holé, ale doroste. Mohlo by to být lepší s prací, město by mělo mít víc bytových prostor. Rok je málo času, ale zlepšení vidím.

LADISLAV BUŘVAL, 73 let důchodce
Tady ve Dvoře Králové je zastupitelstvo dobré, například pan Jarolím. Něco se ve městě změnilo. Udělali sochy, kanalizace, nové dlažby. Předělávají se ulice.

(jp, vl)