Vyhláška stanovuje noční klid od 22 do 6 hodin, je namířena hlavně proti hlasité hudební produkci a používání hlučných strojů. „Žádnou takovou vyhlášku jsme dosud neměli. Získáme tak možnost účinněji kontrolovat dodržování nočního klidu,“ říká vrchlabský místostarosta Jan Konvalina (Volba pro město). Kontrolní pravomoc by tak připadla strážníkům městské policie.

Podle petičníků bude přijetí dokumentu znamenat přísnější posuzování veřejné i neveřejné hudební produkce a je to „cesta k mrtvému městu“. Vyhláška je navíc údajně zbytečná, protože dodržování nočního klidu včetně postihů řeší zákon o veřejném zdraví.

„Myslím si, že se dá postupovat podle stávajících právních úprav, jako je přestupkový zákon, který v jednom paragrafu přímo řeší rušení nočního klidu. Noční doba mezi 22. a 6. hodinou je také definována v zákoně o ochraně veřejného zdraví. Není proto nutné přijímat extra vyhlášku,“ vysvětluje člen petičního výboru a městský radní Leoš Zvoníček (Strana zelených). Podle něj by chystané nařízení jen přitvrdilo stávající legislativu.

Měřit, zda došlo k překročení hladiny hluku, v současnosti může hygiena. A to na základě předchozího ohlášení. Limity stanovuje zákon o ochraně veřejného zdraví a prováděcí předpisy. Hluk ale městští policisté měřit nebudou, bude záležet hlavně na jejich subjektivním posouzení. To se právě nelíbí petičníkům. „Vyhláška jen usnadní postih v případě jakéhokoli rušení nočního klidu,“ doplňuje Leoš Zvoníček.

Podle radnice jsou ale takové obavy zbytečné. Návrh vyhlášky počítá s možností udělovat výjimky, což by měla v pravomoci městská rada. Navíc postih a pokutování v případě hlasitých oslav nebo rušné hudební produkce nebude automatické. „Strážníci budou mít možnost přijet a pořadatele upozornit, aby to ztlumil. Pokud se s ním nedomluví, mohou to strážníci dát jen do správního řízení a na přestupkové komisi se pak bude dokazovat, zda došlo k porušení vyhlášky nebo ne,“ naznačuje místostarosta Jan Konvalina, jak by to v praxi mohlo fungovat.

O vydání kontroverzní vyhlášky budou zastupitelé jednat 9. června, kdy je na programu řádné zasedání. Má být součástí obecně závazné vyhlášky o zákazu konzumace alkoholických nápojů na veřejnosti.