Souboj ve zhruba třináct metrů dlouhé kánoi (na špici s dračí hlavou a na zádi s ocasem) přilákal rekordní počet dvaceti posádek. Každou přitom tvoří kromě kormidelníka a bubeníka (udavače tempa) dvacítka pádlujících. Ke čtyřem stovkám závodníků přičtěte příbuzné, známé, fanoušky a členy servisního týmu. K tomu spoustu nestranných návštěvníků a rázem se dostanete na tisícovku lidí. „Je to sport a zábava dohromady. Od lidí, naprostých amatérů je to naprosto maximální sportovní výkon. A zároveň je to obrovská legrace,“ vysvětlil Tomáš Svolinský z jabloneckého spolku RK Dragon, který akci s Campem Dolce pořádal.

V Trutnově v sobotu na 200 metrů dlouhé trati závodili místní i přespolní, mezi posádkami byly firemní i spolkové týmy. Třeba Dračí letka, Krnap, Drž Pec nebo v poslední době velmi populární Rýbrcoul - duch hor, který si dojel pro třetí místo. „Naše posádka se rvala jako místní divá zvěř a rozhodně na ní můžeme být hrdí,“ objevilo se po závodě facebookovém profilu spolku.

Ve finále si to podle očekávání rozdaly týmy U-96 a Kasper Swix Team, které v posledních čtyřech letech závod ovládly. „Bylo to těsné, soupeři namakaní, ale jeli jsme jak namazaný stroj,“ napsali členové týmu na Facebook.

Ženskou kategorii ovládly Amazonky, druhé skončily Horalki a třetí Pašandy. „Fyzické dispozice jsou důležité, ale klíčová je součinnost lidí, aby jeli stejně a fungovali jako tým. Kdo dokáže nejlíp sladit dvacet lidí s pádlem, ten je nejlepší,“ upozornil Svolinský.

Při premiéře dračích lodí před devíti lety v Dolcích byla jediná posádka. Letos se počet startujících vyšplhala na rekordní dvacítku. „Byla to hlavně skvělá zábava. Akorát těch dvě stě metrů jsem viděl jen kousek vody před sebou, snažil se pádlovat a a nic jiného jsem nevnímal,“ přiznal Martin Fiala, známý trutnovský dobrodruh a recesista, který startoval za Rýbrcoula.

Spoluorganizátoři z Jablonce ale upozornili ještě na jednu důležitou okolnost – mimořádnou lokalitu. „Atmosféra zdejšího rybníku a zdejšího kempu, to je výjimečné. Taková pěkná atmosféra na závodech dračích lodí bývá málokde. Je to tady zkrátka boží!“ dodal Tomáš Svolinský z jabloneckého spolku Dragon.

Konečné výsledky
Smíšené týmy: 1. Kasper Swix Team, 2. U-96, 3. Rýbrcoul, 4. Vikingové, 5. Hippo team, 6. Mustangové, 7. Krnap, 8. Kvak kvak hlídka, 9. Dračí letka, 10. Green Dragons, 11. Orange team, 12. Drž Pec, 13. Krakonošovi pádelníci, 14. Draci z města, 15. Obojživelníci, 16. Dolce team, 17. Akční a flexibilní.

Ženské týmy: 1. Amazonky, 2. Horalki, 3. Pašandy.