"Budova bývalého Domova mladých horníků pro nás byla bolavé místo," připouští starosta Žacléře Aleš Vaníček. "Budova chátrala čtvrt století, pořád do ní někdo vnikal. Měli bychom veliký problém s jejím využitím. Přenechali jsme ji proto kraji, který z ní staví velmi moderní domov pro seniory. Takové zařízení v Žacléři chybělo," říká.

Výraznou změnu si vyžádala výstavba domova důchodců v Žacléři nedaleko Rýchorského náměstí. Původní plán zbourat jednu část objektu a ve druhé provést rekonstrukci, vzal za své po zjištění, že budova má špatné základy. Celý objekt šel proto k zemi a místo něj stavební společnost BAK postaví kompletně nový pětipodlažní dům. Stavbu to protáhne zhruba o devět měsíců, otevírat se má na přelomu října a listopadu příštího roku.

"Zjistilo se, že budova má špatné základy. Její stav byl opravdu strašně špatný, což se zjistilo až během stavby. Budova byla nekvalitně postavená. Nikdo nečekal, že až tolik. Podle stavařů to moc pečlivá práce tehdy v 50. - 60. letech nebyla," vysvětluje starosta Žacléře Aleš Vaníček, proč šla k zemi i původní obytná část.

Slavnostní poklepání na základní kámen domova pro seniory v Žacléři, který vznikne v místě bývalé ubytovny.
V Žacléři se rozjíždí stavba domova pro seniory, bude mít pět podlaží

Domov mladých horníků sloužil ve druhé polovině 20. století ze dvou třetin k ubytování hornických učňů, v další části figurovala jídelna s velkou kuchyní, kde se vařilo pro učně, zaměstnance hornického učiliště i veřejnost. Po ukončení těžby uhlí v Žacléři v roce 1992 budova na chvíli sloužila jako turistická ubytovna. Poté ale dlouho chátrala. Loni v září tam začaly úřadovat stavební stroje. Kraj a stát investují 145 milionů korun do vybudování domova pro seniory.

"Z dlouhodobého hlediska půjde o zásadní stavbu, která výrazným způsobem změní vzhled města. Bude to krásná, moderní budova," říká Vaníček.

V Žacléři najde místo 52 seniorů. Kromě trvalých lůžek pro klienty se stařeckými demencemi nabídne i dočasné odlehčovací pobyty pro seniory, o které pečují rodinní příslušníci v domácím prostředí a potřebují zajistit péči o seniora na určitou dobu. "Odlehčovací služba je extrémně důležitá. Vzniknou také desítky nových pracovních míst, což je pro Žacléř výborné," připomíná starosta. Město Žacléř se bude podílet na projektu úpravami venkovních ploch a rekonstrukcí cest v okolí nového domova důchodců.

Domov pro seniory v Žacléři vzniká v místě bývalé ubytovny v centru města.
Stát dá 61 milionů na nový domov důchodců v Žacléři. Bude plný moderních prvků

Ve zrekonstruovaném objektu v Žacléři budou k dispozici jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje s vlastní sprchou a toaletami. Pětipodlažní domov pro 52 seniorů bude mít bezbariérový přístup a klientům v pohybu po objektu pomohou dva osobní výtahy. V každém podlaží budou také k dispozici koupelny vybavené masážními vanami s přístupem pro imobilní klienty. Nové zařízení v Žacléři kromě trvalých lůžek pro klienty se stařeckými demencemi nabídne i dočasné odlehčovací pobyty pro seniory, o které pečují rodinní příslušníci v domácím prostředí a potřebují zajistit péči o seniora na určitou dobu.

Moderní zařízení pro seniory v Žacléři vznikne jako nová výrazná lůžková kapacita pro současný Domov důchodců v sousedních Lamperticích, který poskytuje ubytování 52 klientům. Ten bude v provozu dál. Domov důchodců funguje v Lamperticích již od roku 1905 a původně sloužil pro vysloužilé horníky.

Výstavba úseku rychlostní silnice S3 v Polsku mezi městy Bolków a Kamienna Góra.
FOTO: Jak se staví dálnice u sousedů? Poláci jsou u hranic s Českem v Lubawce