Už za dva týdny na Svatoanenských slavnostech bez bariér představí Domov sv. Josefa ve Dvoře Králové, Žirči veřejnosti sbírku Chytré byty pro blbou nemoc. Ta má pomoci s vybavením nově budovaného Domu sv. Františka.

"Budova díky dotaci rychle roste. Chybí nám ale finance na vybavení a chytré technologie, které objektu vdechnou život. Přitom právě chytré byty mohou přinést doslova revoluci v domácí péči o nemocné roztroušenou sklerózou z celého Česka. Prostřednictvím chytrých bytů je chceme inspirovat a pomoci jim co nejdéle žít doma. Nepůjde jen o nácvik obsluhy chytrých technologií, ale také o setkání nemocných i pečujících osob, kteří se budou navzájem sdílet a motivovat," řekl Dominik Melichar, ředitel Domova sv. Josefa.

Až dosud dokáže Domov sv. Josefa díky pobytovým službám s rehabilitacemi ročně pomoci 400 nemocným. Pomoc však potřebuje více než 6 tisíc ereskářů. Díky chytrým bytům se tato bilance změní. Namísto lůžkové péče pro omezený počet klientů podpoří Domov sv. Josefa soběstačnost tisíců nemocných přímo u nich doma.

Sbírka odstartuje 29. července na Svatoanenských slavnostech bez bariér a podpoří ji i řada umělců, kteří vystoupí na letošním 22. ročníku. Oblíbená letní akce bourá bariéry mezi světem zdravých a hendikepovaných.

„Když mi nabídli, abych pomohl lidem s roztroušenou sklerózou, ani na chvíli jsem neváhal. V Domově sv. Josefa dělají velmi záslužnou činnost a jsem rád, že můžu být aspoň na chvíli při tom,“ řekl Robert Křesťan, který bude se svou kapelou Druhá tráva hlavním účinkujícím benefičních slavností.

Ke sbírce Chytré byty pro blbou nemoc se bude moci připojit každý na www.domovsvatehojosefa.cz/chytre-byty-pro-blbou-nemoc. Pokud se podaří vybrat chybějící 4 miliony, první klienti přejedou práh chytrého bytu už v příštím roce.