Silničáři staví semafory, uzavírají různé úseky a doprava do hor se tak stále více komplikuje. Smajlík s pověstnou větou: „Dík, musíme to opravit!" za inkriminovanými úseky má být náplastí za čas navíc, který jsme kvůli nutným rekonstrukcím strávili za volantem.

Letos si však návštěvníci nejvyšších českých hor, ale i místní, opravdu „užijí své".

Omezení potrvají přes celé léto

Se zdržením se musí stále počítat v úseku, který si silničáři vzali do parády v obci Kocbeře. Obyvatelé se tam těší nejen na lepší silnici, ale i na tolik potřebné chodníky. Omezení a částečné uzavírky komunikace, kde je provoz řízený semafory, však potrvají až do konce letních prázdnin. „V září bude následovat ještě úplná uzavírka," uvedla před časem pro Deník starostka obce Kocbeře Eva Rezková.

Zamotanou hlavu mají nyní hlavně v Rudníku. Tam se opravují tři mosty v Arnultovicích a na mnoha úsecích v obci je vše rozkopáno. Až do neděle je proto v obci úplně uzavřena silnice ve směru na Hostinné. Lidé, kteří jdou pěšky nebo vedou kolo, úsekem projít mohou.

Objízdná trasa pro vozidla je však vedena přes Lánov a měří 30 kilometrů. „Musí se to vydržet. Opravy jsou nutné a šest dní, kdy se tomu musíme přizpůsobit, nikoho nezabije," říká tajemník obecního úřadu Jiří Jirásek. Autobusová doprava po objížďce naštěstí nevede. „Cestující dojedou z Rudníku do Arnultovic, pěšky se přesunou přes místo uzavírky, což představuje asi 400 metrů. Totéž je čeká v opačném úseku. Přejít se to dá během čtyř minut. Pořád je lepší, když se vše udělá najednou, než pracovat na etapy. Postihlo by nás to déle," poznamenal tajemník Jirásek.

Likvidují povodňové škody v obci

Opravy mostů probíhají z důvodu odstranění povodňových škod. Obec Rudník je musí koordinovat s pracemi na silnici I/14, kde dojde od 1. července k úplné uzavírce ve směru do Vrchlabí. Z Vrchlabí do Rudníku se řidiči naopak dostanou. Dlouhá objížďka přes Hostinné však od září čeká všechny, neboť úsek Rudník – Vrchlabí bude uzavřen obousměrně, a to v délce téměř tří kilometrů, až do konce listopadu.

Žádného řidiče také nepotěší, že z důvodu rekonstrukce je uzavřen i úsek silnice z Janských Lázní do Černého Dolu, tudíž ani tato trasa v cestě do Vrchlabí nikomu nepomůže.