Předvoj rozsáhlých rekonstrukcí silnic dorazil do druhého největšího města na Trutnovsku. Kompletní uzavírky vybraných komunikací ochromí Dvůr Králové sice až od května, respektive od června, už nyní se ale pracuje na výměně inženýrských sítí, které pod silnicemi leží. Asfalt se proto někde začíná trhat a řidiči si musí na vozovkách počínat obezřetněji.

Trénink trpělivosti

Částečné dopravní komplikace postupně lidé pociťují jak na cestě do Zboží, tak v okolí Benešova nábřeží. Na některých místech řidiči jezdí jen jedním pruhem, jiné ulice na dělníky a omezení ještě čekají.

„Já se hlavně těším, až budeme mít nový asfalt. Tahle omezení mě také štvou, není to nic příjemného. Když člověk nespěchá, o nic nejde, prostě chvíli vydrží. Když je ale ve spěchu, třeba až pojedu pro malou do družiny, to je terno. Nic se s tím nedá ale dělat," řekl Stanislav Mareček, který právě absolvoval cestu přes Zboží ke královédvorskému obchodnímu centru. „Nejlepší je prostě počítat s omezením dopředu a těšit se na nový asfalt. Nestresuj se, ať se nezblázníš, říkám si," doplnil.

S první etapou stavebních prací musí lidé počítat až do 15. dubna. Hlavní fáze oprav následně ochromí místní dopravu přes celé léto až do podzimu.

Přejezd nebo krach?

Rekonstrukce a potíže v dopravě se ve velkém dotknou nejen místních či projíždějících, výrazně ale i obchodníků, kteří v dotčených úsecích mají provozovnu. „Věřím, že nás dopravní komplikace příliš neochromí. Firma by totiž zkrachovala. Největší expedice máme právě v období od května do října, tedy v době, kdy má být ulice rozkopaná, a pokud bychom neměli zajištěný příjezd, bylo by to pro nás likvidační. Stejně jako pro další, kteří by neměli možnost plnit své závazky," říká Miroslav Šorma, předseda firmy Vánoční ozdoby, DUV-družstvo, která má právě na Benešově nábřeží sídlo.

Obchodníci i řidiči řeší nové silnice

Doprava na obou inkriminovaných úsecích, ve Zboží i na Benešově nábřeží, bude prozatím řízena kyvadlově. Na křižovatkách řidiči musí počítat s jednodenními uzávěrami při odbočování do ulic Alešova, Mánesova a Poděbradova, a to podle postupu prací. „Zatím ale platí, že se vždy dá projet alespoň jedním jízdním pruhem," sdělila mluvčí královédvorské radnice Miroslava Kameníková. V praxi lidé musí počítat s tím, že se v příštích dnech pomaleji dostanou třeba za nákupy k obchodním domům, které právě na Benešové nábřeží a v přilehlých ulicích sídlí.

Nejen ve firmě zabývající se výrobou vánočních ozdob věří, že najdou společnou řeč s dělníky a firmami, které budou práce vykonávat. Omezení příjezdu by totiž leckde mohlo mít katastrofální důsledky.

„Určitě nakontaktujeme firmu, která bude zakázku dělat. Budeme chtít, aby nám vytvořila přejezd do firmy, protože jinak by to pro nás byl nepředstavitelný problém," opakuje předseda firmy Miroslav Šorma a doplňuje: „Stavaři by měli však snad dělat jen povrch vozovky, žádné zásadnější práce pod cestou u nás probíhat nemají. A vyfrézovaný mantinel by kamiony měly přejet. Věřím, že i město nám v tomto pomůže." Úředníci s dotčenými firmami v minulosti už komunikovali, aby se podniky mohly na situaci připravit. Mnoho řešení ale pochopitelně nabídnout nemohli. „Pokud chceme mít opravené silnice, musíme chvíli strpět fakt, že cesta bude rozkopaná a že se tu nebude moci jezdit. Rekonstrukce jsou nesmírně důležité z toho pohledu, že potřebujeme opravit největší a nejděravější kanalizaci, která je pod ní. Stejně jako vodovod," řekl Deníku před časem starosta Dvora Králové Jan Jarolím.

Řidiči mohou při honbě za aktuálními informacemi využívat také webové stránky Dvora Králové. Tam je pro ně připraven speciální odkaz, kde jsou všechny zprávy v přehledném seznamu.