"Skupina byla kolem 11. hodiny dopoledne na Labské louce na cestě směr Mísečky, když sešla z tyčového značení a zcela ztratila směr. Kombinace větru, sněhu a mlhy udělala své a skupina už nebyla schopná nalézt správnou cestu. Jejich reakce ale byla velmi správná. Neváhali a zavolali si Horskou službu o pomoc. I když nejdříve přes pevnou linku a teprve následně přes aplikaci Záchranka, kterou měl jeden ze členů skupiny nainstalovanou," uvedl mluvčí Horské služby Radek Zeman.

Dva horští záchranáři skupinu lokalizovali velice rychle a pomohli jim se v bezpečí dostat na Mísečky. "Celá akce trvala dvě hodiny a skončila úsměvem u čaje. Přesto je potřeba zopakovat, že v takovém počasí, jako panovalo na horách v neděli, Horská služba hřebenové túry nedoporučuje. Pokud si voláte o pomoc, je dobré kontaktovat Horskou službu vždy přes aplikaci Záchranka. Stačí stisknout tlačítko s logem Horské služby. Rovnou tak dojde k lokalizaci, Horská služba dostane další užitečné informace a zásah se výrazně zpřesňuje," upřesnila Horská služba.

close Členové Horské služby zachraňovali v neděli skupinku tří dospělých a tří dětí, kteří ztratili orientaci na hřebenech Krkonoš. info Zdroj: Horská služba zoom_in Členové Horské služby zachraňovali v neděli skupinku tří dospělých a tří dětí, kteří ztratili orientaci na hřebenech Krkonoš.

Sněžku v neděli zasáhl vítr o rychlosti orkánu. Odpoledne dosahoval rychlosti v nárazech až 144 km/h. V Krkonoších platí podle Horské služby třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Tento stupeň je charakterizován jako značné lavinové nebezpečí.

V Krkonoších je na hřebenech 80 až 120 centimetrů sněhu, za posledních 24 hodin napadlo deset až 15 centimetrů nového sněhu v kombinaci se silným jihozápadním větrem. Horská služba varuje, že v některých případech může dojít k samovolnému uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu.