„V pátek 7. června zapřáhneme koňský povoz, na který naložíme draka a vyrazíme na cestu do Brna,“ říká předseda trutnovského spolku Otto Štemberka, který v rozhovoru pro Krkonošský deník popsal, jak bude neobvyklé putování probíhat, kdy se budou konat dračí slavnosti v Trutnově a co se bude dít v Brně. Zároveň promluvil o změnách ve vedení spolku Trutnov - město draka, k nimž letos dojde.

Kdy se budou konat letošní dračí slavnosti v Trutnově?
Dračí slavnosti proběhnou v sobotu 4. května a letošní podtitul je "Tisíc let brněnského draka". Letos je to totiž 1000 let, kdy podle pověsti odvezli Trutnované vycpaného draka do Brna jako dar knížeti Oldřichovi. Tuto pověst členové našeho spolku vzali téměř doslova a vypravíme se na více jak čtrnáctidenní pouť s drakem z Trutnova do Brna, kde se v sobotu 22. června uskuteční společné brněnsko - trutnovské slavnosti.

Jak budou vypadat dračí slavnosti v Brně?
Jednodenní slavnost se uskuteční na Moravském náměstí a ve Staré radnici, kde dodnes visí známý vycpaný krokodýl - brněnský drak. Akt darování draka se pak odehraje před Novou radnicí na Dominikánském náměstí. Na celý den je připravený bohatý kulturní program a spousta drobnějších atrakcí. Dá se říct, že to nejlepší z Trutnova chceme převést do Brna.

Členové trutnovského spolku přesunou draka při dvoutýdenní pouti v červnu napříč republikou do Brna. Pak se vrátí zpět do Trutnova.
Trutnovu drak zůstane. Do Brna zamíří koňským povozem, pak se vrátí zpět

Už máte koňský povoz na výpravu do Brna?
Koníci se budou logicky střídat. I zde, aspoň v prvních etapách, spolupracujeme s panem Nývltem, který vodí koně při průvodech v Trutnově. Spolupráce s ním je osvědčená. Díky jeho zkušenostem se vůbec můžeme do takové akce pustit.

Kolik lidí se pouti zúčastní?
Takové pevné jádro počítáme 15 - 25 lidí, ke kterým se budou ostatní připojovat. Každý je vítán, a to i kdyby šel jen kousek cesty s námi. Nikoho neodmítneme. Máme ale jeden požadavek - není možné vzít s sebou čtyřnohé miláčky.

Na místech, kde budete zastavovat, sehrajete i divadelní vystoupení na téma drak. Už máte jasno o zastávkách?
Itinerář je prakticky hotový, ale dolaďujeme ještě spoustu organizačních problémů. Přeci jenom jsme nikdy nic tak velkého nepořádali. Divadelní kus zrežíruje Trutnovákům známý divadelní režisér Petr Vanžura, takže věříme, že s takovým hereckým materiálem, jako jsou členové našeho spolku, to může dopadnout dobře.

Původně jste plánovali věnovat draka Brnu natrvalo. Proč tam nezůstane?
Drak je příliš velký a místa, o kterých se uvažovalo, se nachází vesměs v památkové zóně. V Brně ale bude odhalena pamětní tabule s trutnovskou verzí pověsti o drakovi. To vnímám jako skvělé náhradní řešení. Trutnov tak bude mít vynikající "reklamu" na nejsledovanější turistické lokalitě v Brně.

Víte, kde bude umístěna pamětní deska?
Ještě úplně ne, ale rozhodně na prestižním místě. Náš spolek také obdrží od Brňanů památný zvon, na který se bude zvonit při vyzdvihování draka v Trutnově.

Pověsíte draka po návratu z Brna zpátky na věž Staré radnice nebo až příští rok?
Jednoznačně až příští rok. Ale 6. června bude malá slavnost při jeho sundání před poutí do Brna.

Uvažovali jste o novém drakovi. Nebude se realizovat, když se původní drak vrací do Trutnova?
Nedávalo by smysl vytvářet nového draka, když se ten stávající vrátí do Trutnova. Hodně lidí nám děkuje, ale my jsme byli rozhodnuti od samého počátku, že jednou zůstane v Brně. Ale zřejmě to tak osud namýchal, a tak se se jeho návratu nebráníme.

Připravujete změnu ve vedení spolku. Kdy k ní dojde a kdo spolek povede?
K výměně vedení dojde bezprostředně po návratu z Brna. Kandidátů na předsedu je více, ale žádná velká revoluce se konat nebude, protože někteří kandidáti jsou již nyní členy výboru, takže dojde jen k malému posunu. Já ve spolku zůstanu a rád budu pomáhat, i když už to nebude v pozici předsedy, ale řadového člena.