Pořadatelé ze spolku Trutnov - město draka každoročně vyberou jednu ze středověkých pověstí a podle ní zaměřují dvoudenní program slavností. Letos vystavěli na nábřeží Václava Havla dvě vodní kola o průměru dva metry poukazující na velké vodní mlýny, které v dávných dobách stály na řece Úpě.

Na trávníku pod muzeem místo Trautenberkovy tvrze vyrostl asi čtyřmetrový větrný mlýn. „Je méně známé, že Trutnovsko bylo v minulosti oblastí s velmi rozšířenou výstavbou větrných mlýnů,“ uvedl předseda spolku Otto Štemberka.

Základem slavností se staly dvě sobotní celodenní hry pro děti. Starším začínala coby dobrodružné putování čarodějova učně u větrného mlýna. Pro menší se odehrávala kolem vodních mlýnů na nábřeží. „Byla tam i možnost pouštět malé mlýnky, vyrobit si je,“ upřesnil Štemberka. Návštěvníci se zapojili také do pátečního večerního roztáčení mlýnských kol na Malém náměstí.

S úspěchem se setkaly také dva promítnuté filmy natočené podle pověstí - O trutnovských mlýnech a O trutnovském drakovi. Oba byly vytvořené písečnou animací. Při slavnostech měly premiéru, znovu k vidění budou až jako součást chystaného celovečerního dokumentu.

Další program byl plný zábavy. Například oživlé obrazy divadelního kabaretu Culinarium Pictum před Starou radnicí, Divadlo v Pytli principála Petra Stolaře na Krakonošově náměstí či tance orientu od Khattyy na městské tržnici. Tradicí už je kuličková dráha, jízda na velbloudu, cyklokuriozity, divadlo pro nejmenší či originální atrakce Al Rašída.

A na úplný závěr, v sobotu večer, se odehrál tradiční vrchol slavností. Večerní průvod s trutnovským drakem a jeho následné vyzdvižení na věž Staré radnice. Drak už tedy opět visí. A bude až do konce září.

V Kuksu byl představen nový turistický projekt rozšířené reality.
Návštěvníky Kuksu provede eŠpork