Občanské sdružení Trutnov – město draka dostalo pozvání na 17. ročník brněnského cestovatelského festivalu Go Kamera. Tématem letošní akce je Bhútán, který nikam nespěchá. Právě jeho hlavní expozice jej věnována tradičním bhútánským drakům.

I proto se zástupci občanského sdružení Trutnov – město draka rozhodli kromě přednášky do Brna přivézt ukázat i trutnovského šestimetrového kovového draka a věří, že se stane zajímavým zpestřením festivalu.
Šestimetrový kolos není na přepravu jednoduchá věc. „Je naštěstí vytvořen ze tří částí, které se dají rozmontovat. Drakovi odmontujeme ocas," prozradil předseda sdružení Otto Štemberka. Není to první cesta draka, byl v rámci akcí sdružení například v Polsku.

V brněnském veletržním areálu najdou trutnovského draka zájemci v pavilonu F.

Jak doplnil Štemberka, nejedou tam jako reprezentanti města, ale jako zástupci uskupení, které propaguje draka jako symbol.

„Ve čtvrtek v rámci veletrhu uspořádá sdružení přednášku Drak, draci a dračice, na které se návštěvníci budou moci seznámit s nejnovějšími výsledky badatelské činnosti k tématu původu brněnského draka," informovala Veronika Svobodová, tisková mluvčí Trutnova. Jak totiž zjistili badatelé, například nápis na desce v průjezdu Staré radnice, kde brněnský drak visí, mate. Uvádí, že draka věnoval městu Brnu arcikníže Matyáš v roce 1609. „Je to zjevný nesmysl," vysvětlil Otto Štemberka. Podle archivních dokladů měl viset drak na radnici již o více než třicet let dříve. Další bádání ukazují, že to mohlo být ještě o mnoho let předtím.

Trutnovské pověsti udávají, že v roce 1024 při konání zemského sněmu v Brně, darovali trutnovští mladému knížeti Břetislavovi vycpanou kůži draka, kterého zabili v roce 1006, a ten ji poté věnoval městu Brnu.

„Město Trutnov je odpradávna spojováno s drakem. Nejenže jej máme ve znaku i logu města, ale každoročně v Trutnově pořádáme i oslavy s ním spojené. Zejména dračí slavnosti Už ho nesou! patří k profilovým akcím našeho města a pravidelně si je tu užívá několik tisíc návštěvníků. Jsme tedy rádi, že máme možnost prezentovat část naší nevšední mytologie právě i na brněnském festivalu," uvedl k účasti na veletrhu Ivan Adamec, starosta Trutnova.

Haiku v galerii

Další dračí akci mohou dnes navštívit zájemci v Trutnově. Výstavu ilustrací Emila Slámy k československým básním haiku chystá Galerie draka. Vernisáž s úvodním slovem Pavla Martince proběhne dnes od 17 hodin. Jako doprovodný program se uskuteční přednáška Pavla Martince o haiku v pátek 31. ledna, opět v Galerii draka.