Na tyto a jiné otázky dala odpověď víkendová akce v Brusnici, kde se ve zdejším hotelu Pod Zvičinou uskutečnil premiérový ročník zimních dnů holandské kultury.

Jejím průvodcem se stala rodilá Nizozemka Nancy Engelen, která u typické národní hry Sjoelen, jež by se dala asi nejvíce připodobnit jako spojení kulečníku, air hockeye a kuželek, dala i odpověď na otázku, co je vlastně správně. Jestli Holandsko, nebo Nizozemí.

„Holandsko, to je jako tady Trutnovsko a Semilsko. U nás je to okres na severu a jihu. V jižním Holandsku se nachází například Rotterdam a v severním Amsterodam," uvedla na pravou míru často zaměňované pojmy Nancy Engelen, kterou velmi potěšila přízeň návštěvníků, ale zároveň ji trošku nazlobila nepřízeň počasí.

V itineráři brusnické holandské slavnosti bylo totiž také venkovní bruslení, které je v Nizozemí velmi oblíbené. V Brusnici se však nekonalo. Ale jíst bylo co. „Právě při bruslení potřebujeme hodně energie. A tu nám dodává například hrachová polévka," uvedla průvodkyně. I tuto pochutinu mohli lidé o víkendu ochutnat.

Stejně tak si lidé mohli „pošmáknout" na medových vaflích, či národním jídle „oranžové" země Boerenkool met wost. „Je to naše typické jídlo. Je to kapusta smíchaná s bramborovou kaší a uvařenou klobásou," prozradila recept Nancy Engelen, která každému návštěvníkovi také doporučovala další nizozemský produkt dřeváky.

„Jsou například dobré na zahradu, když je blátivo. Tuto obuv po návratu jen otřete a nemusíte se dál o nic starat," uvedla Nancy Engelen a pochválila dřeváky také za jejich zdravotní přínos.

„Když byla dcerka malá, špatně chodila. Doktorka ji doporučila právě dřeváky. Ty jsou totiž těžší než klasická obuv a noha tak musí více spolupracovat s tělem," rozplývala se průvodkyně.