Po dlouhých deseti letech skončí náročná rekonstrukce úpické Dřevěnky. Středověká stavba prochází závěrečnými úpravami interiérů. Její konečná podoba bude hotová už v červnu, poté se Dřevěnka představí veřejnosti.

„Dokončujeme podlahové topení, nátěry, omítky nebo elektroinstalaci. Pokládáme cihelnou dlažbu,“ vyjmenovává probíhající práce Jan Jarouš, ředitel společnosti Maratonstav, která Dřevěnku od září opravuje.

BOULE NA OMÍTCE

Město na konečnou rekonstrukci nejstarší úpické památky obdrželo dotaci 10 milionů korun z Evropské unie, celkové náklady na opravy překročí hranici 20 milionů korun. Závěrečná fáze oprav navazuje na předchozí práce tesařů. Ti renovovali unikátní stavbu z neotesaných klád od roku 2008.

Dělníci se během přestavby museli popasovat s řadou speciálních požadavků památkářů. Do prkenných podlah zatloukali dřevěné kolíky místo hřebíků, náročné bylo například i omítání zdí.

„Omítky jsme dělali hodně postaru. Dneska si člověk vezme lať a omítku nahází do roviny. Tady ale byl záměr, aby byla zeď křivá a vyboulená. To se dělá paradoxně mnohem hůř. Místnost bývalé hospody je tak naházená lžící a zatažená štětkou,“ vzpomíná na nejnáročnější části přestavby interiérů Jarouš.

Zajímavostí je, že i okna zůstávají v původním stavu. Odborníci je jen vyspravili a znovu upevnili. „Určitě nejsou usazené třeba do vodováhy. Je to lidová tvořivost se vším všudy. Šlo o vlastně jen to, aby se otevíraly a zavíraly,“ usmívá se Jan Jarouš.

V jedné z místností jsou okenní výplně dokonce nápadně nízko. Celý dům si totiž v průběhu dějin „sedl“. Firma tak jen srovnala podlahy kvůli instalaci nábytku.

POSTARU, ALE MODERNĚ

Nová Dřevěnka ctí prvky minulosti, zároveň ji však řemeslníci posouvají v době. „Ve stavbě se skloubí nové prvky s vyloženě starými. Instalujeme zároveň kabely pro přívod elektřiny nebo televizního signálu a nové podlahy, na druhé straně renovujeme staré dubové schody,“ říká Jan Jarouš. „Obecně se vracíme ke stavu Dřevěnky, který si lidé pamatují. Neupravujeme ji zpětně úplně přesně. Kolovaly totiž například dohady, že Dřevěnka byla zvenku celá bílá. To už by si o nás dnes ale lidé řekli, že jsme se zbláznili,“ usmívá se.

Dřevěnku po dokončení bude využívat městské muzeum a galerie. Někdejší hospoda tu nebude.

„Vznikne tu živé muzeum, expozice skanzenového typu,“ řekla před časem ředitelka úpického muzea Jana Nešněrová. „Lidé v Dřevěnce budou ochutnávat život na venkovském městě v 19. a 20. století,“ doplnila Nešněrová.

Lidem by se stavba měla poprvé představit v září. Město ve státní svátek odhalí novou sochu T. G. Masaryka na místním náměstí a při stejné příležitosti otevře i nové kulturní centrum a zrekonstruovanou Dřevěnku.

STŘEDOVĚKÁ STAVBA

První zmínka o Dřevěnce pochází z roku 1559. Původně budova sloužila jako hospodářská usedlost. V roce 1735 ji koupila obec a zřídila zde hospodu, která fungovala do roku 1990 jako restaurace. V lednu stejného roku ji dokonce navštívil někdejší prezident republiky Václav Havel. Město Dřevěnku od soukromníka před deseti lety odkoupilo zpět do svého vlastnictví. Kompletní přestavba radnici vyšla na více než 20 milionů korun, ze dvou třetin ji s financování vypomohly krajské, státní i evropské dotace.