„Před jedenácti lety jsem dostal nápad setkat se s kamarády dřevorubci i mimo les. Rok od roku se nás scházelo čím dál více a proto vloni padla myšlenka, že si naše setkání zpestříme dřevorubeckými závody,“ prozradil Deníku Pavel Cohla z Adršpachu.

Loňský ročník soutěže, při kterém se sešlo celkem 14 startujících, se zalíbil Pavlu Sauerovi z Machovské Lhoty natolik, že do letošního ročníku nabídl jako hlavní cenu motorovou pilu.

„Motorová pila není věc, která by se dávala jen tak. Hlavní cenou tedy byla laťka nastavena dost vysoko, takže to dostalo punc zodpovědnosti,“ byl si vědom organizátor Pavel Cohla, jemuž zorganizování setkání připravilo nejednu bezesnou noc. „Měl jsem obavu, aby všechno dopadlo a klaplo podle představ. Naštěstí se to povedlo,“ říká s úsměvem.

Do klání „Dřevorubec roku – Adršpach 2010“ se se přihlásilo celkem 16 dřevorubců a startovnímu poli „pětiboje“ dodával punc mezinárodnosti Rafaeł Strela z polského Mieroszowa. Atraktivní závody nezůstaly ochuzeny ani o diváky a na odpočívadlo pod Křížový vrch jich během krásného dne dorazilo několik stovek.

V dřevorubeckém víceboji se radoval Juhász

Na odpočívadle pod Křížovým vrchem tak nejdřív díky vstřícnosti místních technických služeb byl vyhrnutý plac, na němž ochotné ruce postavily altány, jež sloužily jako zázemí pro občerstvení. Toho se na výbornou zhostili veronika Šrámková, Michaela Nováková, Ota Kapoun a Václav Novák, kteří pro více než čtyři stovky přítomných návštěvníků svařili desítky litrů svařeného vína a další desítky litrů čaje obohatili mnoha litry rumu.

Kromě občerstvení na místě nechyběl ani zdravotní dozor. „Ten ale naštěstí tolik práce neměl. Zdravotní dozor zasahoval jen v jednom případě, kdy vytahoval třísku z ruky jednoho ze soutěžících,“ upřesnil Pavel Cohla.

Ale k samotné soutěži. První disciplínou byla výměna řetězu na liště motorové pily, kdy se wsprávnost provedení práce kontrolovala jedním zkušebním řezem. „Každý soutěžící mněnil řetěz na své pile, s níž každodenně maká v lese. nejlepšího výsledku v této disciplíně dosáhl Ondřej Tlach,“ prozradil nám Pavel Cohla.

Druhý úkol byl pro dřevorubce fyzicky hodně náročný. Soutěžící měli za úkol během jedné minuty naložit ze země na valník a dát zase na zem přibližně 40 kilogamů těžké metrové poleno. V tomto nenašel přemožitele loňský vítěz „Pítrs“ Jandáček, který to zvládl patnáctkrát.

Rozřezat metrové poleno na čtyři kusy, naštípat je na půlky a naložit na vlek – to byla náplň dalšího soutěžního úkolu. S ním se nejlépe vypořádal Franta Žilák.

Zřejmě fyzicky nejnáročnější disciplína bylo přesekávání metrového polene o průměru dvacet centimetrů a následné hození na valník na čas. Zde sekerou nejlépe vládl pořadatel setkání Pavel Cohla.

Poslední disciplínou bylo odvětvování osmi metrové klády, v níž byly do vyvrtaných otvorů nastrkány kolíky představující větve. zde si nejlépe poradil Jiří Beran.

„Celkovým vítězem dřevorubeckého víceboje se stal Jan Juhász, který sice žádnou z disciplín nevyhrál, ale předváděl vyrovnané výkony a nikde nepropadl. Odnesl si tak po právu motorovou pilu určenou vítězi,“gratuluje Pavel Cohla muži, který stál „na kládě“ nejvýše a spolu s dalšími na druhém a třetím místě si odnesl i originální pamětní plakety, jejichž autorem byl Jiří Kaur z Janovic. menší plkety od stejného autora si jako památku na vydařené setkání odnesli i zbývající účastníci z nichž nejstarší byl 46letý Aleš Khol ze Zdoňova.

Nejen dětem, ale i dospělím se určitě musela líbit ukázka ,zaklínače koní’ Michala Josky, který předvedl ukázku přirozeného jezdectví horsemanship. „Povozil všechny děti na koni bez sedla a každý mladý jezdec si odnesla plaketku indiána,“ neopomněl pavel Cohla zmínit i mimosoutěžní zpestření dřevorubeckého dne.

Příjemné setkání, které pokračovalo posezením v nedaleké pivnici se vydařilo díky vstřícnosti všech oslovených. „Pomohla nám obec Adršpach i město Teplice nad Metují. Chci poděkovat všem, kdo se jakoukoliv měrou na zdárném průběhu podíleli a i divákům, kteří nám pomohli s úklidem po sobě, takže po velké akci zbyly na zemi jen rozřezané špalky a několik lopat pilin a třísek,“ ohlédl se pokojeně za letošním setkáním dřevorubců Pavel Cohla.