Pomalu, ale jistě. Problémy s drogami a následnou majetkovou trestnou činností v regionu narůstají. V meziročním srovnání jde dokonce o výrazný vzestup, navíc trend trvalého růstu je jasně patrný. „Loni jsme vyřešili 52 případů, což je o 18 víc než v období předchozím," potvrdil šéf trutnovské policie, Pavel Škandera.

Nechybělo ani zjištění prodeje anabolických steroidů, především jde ale o výrobu omamných a psychotropních látek a o nezákonný dovoz léků z Polska. Ty jsou hlavní surovinou pro výrobu soli metamfetaminu a následně pervitinu, který je v regionu nejvíce užívanou drogou.

To potvrzují i pracovníci Kontaktního centra Regionálního institutu ambulantních psychosociálních služeb Trutnov. Ti v roce 2013 opět zaznamenali nárůst počtu klientů a vydaných injekčních stříkaček. „U osob je nárůst zhruba pětinový, stříkaček jsme vydali víc o 35 procent, celkem 75 tisíc. Je to ale nutné, vzhledem k minimalizaci rizika přenosu infekčních chorob," informoval vedoucí služby Ondřej Čalovka. „Primární návykovou látkou je ve třech případech ze čtyř pervitin, následuje alkohol, opiáty a kanabinoidy," doplnil.

Výrobci omamných látek využívají polskou cestu stále častěji. Tam ve velkém nakupují léky a v Čechách dochází ke zpracování a distribuci. Nelze ale říct, že činnost mají na svědomí jen lidé z příhraničí. Mohou být odkudkoliv z republiky.

V Polsku koupí léky, u nás vyrobí pervitin

Polská benevolentnost při prodeji léků je lákavá a všeobecně známá. Především mezi výrobci drog. Sudafed či Cirrus tu koupíte bez předpisu a přestože farmaceutické orgány doporučují prodej maximálně dvou balení jednomu zákazníkovi, nejde o žádný právní předpis. Kdo nechce, dodržovat ho nemusí.

Krádežemi k drogám

Proto je jedním z letošních cílů trutnovské policie větší potírání drogové kriminality. „Sice nijak nevyčníváme z republikového průměru, ale chceme se tomu věnovat ještě víc. Zcela vyřešit tenhle problém nelze, ale hodláme posílit skupinu operativců a víc proniknout do problému. Věřím, že tomu bude úměrný i nárůst objasnění trestných činů s tím spojených. Ruku v ruce s drogami je totiž propojená majetková trestná činnost jako vloupání, krádeže a tak dále. Koncoví uživatelé hledají všemožné cesty, jak získat peníze a k drogám se dostat," říká vedoucí územního odboru policie, Pavel Škandera.

Počet problémových uživatelů drog roste nejen na Trutnovsku, ale v celé republice. „My jsme nárůst pocítili především v souvislosti s lednovou amnestií, blízkost Polských hranic ale také hraje svou roli," doplňuje Ondřej Čalovka z Regionálního institutu ambulantních psychosociálních služeb.

Jen tak, v tašce

Převoz léků se často nesnaží pašeráci ani zvlášť skrývat či maskovat. V Harrachově hlídka cizinecké policie zastavila auto s 27letou ženou a 31letým mužem. Policisté si na podlaze všimli igelitové tašky, ve které bylo přes 600 tablet léku Claritine Active, který se také využívá k výrobě pervitinu. „Navíc řidička měla pozitivní test na amfetamin a canabis," připomněl Petr Kmínek ze semilské okresní policie. Tam se za rok 2013 podařilo zamezit nelegálnímu dovozu v deseti případech. To je dvojnásobek proti roku předchozímu. Vždy šlo o léky s pseudoefedrinem, celkem 15 454 kusů. Z toho by bylo možné vyrobit nejméně 655 gramů čistého pervitinu v hodnotě téměř 700 tisíc korun. „Obviněno bylo 16 osob, všechny žijící mimo Liberecký kraj," dodal Petr Kmínek.

Drogy za volantem

Stoupá také počet odhalených řidičů pod vlivem drog. „Zaměřujeme se na to stále více. Uživatelé nechodí jen pěšky nebo nejezdí jen hromadnou dopravou. Běžně řídí a je jich čím dál víc. Vloni jsme jich odhalili 82 a i čísla z počátku roku letošního roku ukazují, že je třeba jít tímhle směrem," informoval Libor Špráchal z vedení trutnovské policie.

Příkladem může být začátek minulého týdne. Vrchlabští policisté zastavili tři takové provinilce během necelých čtyřiadvaceti hodin. Dopoledne, večer i v časných ranních hodinách měli tři muži středního věku drogový test pozitivní. „Všichni na místě přišli o řidičák a za přestupek jim může správní orgán uložit vysokou pokutu a zakázat řízení," doplnil mluvčí policie, Udo Ertner.

Marihuaně se daří i na horách. Policie odhalila dvě pěstírny
Drogová problematika se nevyhýbá ani semilskému okresu a i zde zaznamenali meziroční nárůst kriminality s tím spojené. Navíc se podařilo odhalit dvě nelegální pěstírny marihuany na Jilemnicku.

První policisté odhalili počátkem dubna přímo v Jilemnici. V domě, který měl pronajatý od února občan Vietnamu, bylo zajištěno 938 rostlin vysoce šlechtěných kultivarů marihuany v různých stádiích růstu. Většina jich byla těsně před první sklizní. „Na místě byl zadržený 37letý muž. Ze zajištěných rostlin by bylo po dopěstování možno získat téměř 5,5 kilogramu čisté drogy. Během dvou měsíců tady nájemci vybudovali důmyslnou pěstírnu s veškerým potřebným zařízením a maskováním," přiblížil tehdejší případ mluvčí semilské policie, Petr Kmínek.

Druhá pěstírna byla zajištěna v objektu bývalého penzionu v nedaleké obci. Tady bylo na místě zajištěno 568 rostlin marihuany a dále 498 rostlin již sklizených a usušených. „To nasvědčovalo, že pěstírna fungovala delší dobu a to nejméně od listopadu 2012 do konce června 2013, kdy došlo k zásahu policie," připomněl Petr Kmínek. Na místě byl pak zadržen manželský pár, který v objektu bydlel i s malým dítětem. Pětatřicetiletý muž byl obviněn z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy.

V obou případech přešla věc vzhledem k rozsahu pod Odbor obecné kriminality Krajského ředitelství policie Libereckého kraje a v obou případech byla na obviněné uvalena vazba.