O její svrhnutí se postarali zastupitelé KSČM a Volby pro město (VPM), tedy původní koalice, která vznikla po volbách v roce 2006. Ta na radnici vládla do dubna 2008, než tehdejší pravicová opozice a dva přeběhlíci Petr Folberger a Petr Nedvídek z VPM „odstřelili“ starostku Miroslavu Šmahelovou, jejího zástupce i kompletní radu.
Minulý týden se historie opakovala, jen v opačném gardu. Přeběhlíci se vrátili do tábora Volby pro město a ve spolupráci s komunisty získali většinu pro odvolání starostky. Nástupce tentokrát nezvolili a vedení radnice převzal místostarosta Petr Folberger. Podle něj bylo k vynucenému odchodu starostky několik pohnutek. „Jedním z důvodů bylo to, že paní Pavlíková před volbami zveřejnila v Rudnických novinách tendenční rozhovor s kandidátem strany TOP 09, za kterou sama kandidovala do parlamentu,“ vysvětluje Folberger. Vaz starostce zlomil také fakt, že odmítla odvolat tajemníka, jak se dožadovala opozice a kontrolní výbor.
Ivana Pavlíková považuje argumenty opozice pouze za zástupné důvody. „K mé práci žádné stížnosti nebyly. Za vším stojí sobecké zájmy některých zastupitelů, kteří chtějí řešit jen ty problémy obce, ze kterých jim poplynou osobní výhody,“ říká dnes už bývalá starostka. Přiznala, že zveřejnění rozhovoru s kandidátem TOP 09 v Rudnických novinách mohlo být chybou, ale ne důvodem pro tak razantní řešení.
Projekty v ohrožení?
Destabilizace ve vedení radnice může Rudníku způsobit potíže, některé rozpracované projekty jsou možná i v ohrožení. „O obec mám obavy. Je rozdělána celá řada věcí, které jsou akutní,“ upozorňuje Pavlíková. Zdejší úřad čeká výběrové řízení na revitalizaci školních budov, připravuje se nový územní plán i nákladný kanalizační projekt, ve hře jsou také dotace. Navíc v příštích dnech proběhne klíčové jednání ohledně kauzy 18bytovky, táhnoucí se už od roku 2000. Byty dosud nebyly zkolaudovány, pokračující soudní spory a penále už radnici stály miliony korun. Absence starosty proto může být nepříjemná. „Starosta má zcela jiné pravomoci než jeho zástupce. Navíc i dané orgány a instituce s ním budou jinak jednat,“ poznamenává Ivana Pavlíková.
Na odchod z politiky bývalá šéfka radnice nepomýšlí. Do podzimních komunálních voleb půjde na kandidátce hnutí Starostové a nezávislí a nebrání se ani návratu do vedení dvoutisícové obce. „Chtěla bych pokračovat v práci, kterou jsem začala.“
Zda starostovská kancelář na rudnické radnici zůstane opuštěná až do voleb, je otázkou dalších jednání. Najít nástupce ale nebude snadné. „Ze situace, která nastala, nejsem nadšený, ale myslím si, že teď budeme těžko hledat někoho vhodného na tuto pozici,“ potvrzuje Petr Folberger.(top)
S odvoláváním starostů mají zkušenosti i jinde
Veletoče na zdejších radnicích nejsou specialitou jen rudnických zastupitelů. Kámen na kameni nezůstal na podzim 2008 ani ve vedení Dvora Králové. Tehdejší starosta Daniel Lukeš (ODS) byl odvolán a nahradila jej poprvé v historii města žena, Edita Vaňková z ČSSD. Vládu převzala velká koalice Strany zelených, Volby pro město, SNK – ED a sociální demokracie. To ve dvou horských obcích se dokonce konaly mimořádné volby. Malá Úpa zažila zemětřesení v říjnu 2007, kdy rezignovali všichni opoziční zastupitelé. Po volbách na jaře příštího roku usedl do starostovského křesla Jan Patzelt, po 8 letech ve funkci vystřídal Lubomíra Mocla. K volebním urnám museli také v Horním Maršově. Po demisi starosty Petra Kučery z května 2007 zastupitelé odmítli dosazeného správce a starostu začal po volbách vykonávat Pavel Mrázek.