Ve čtvrtek 8. září, patnáct minut po druhé hodině ráno, se v ZOO Dvůr Králové narodilo druhé mládě pralesní žirafy okapi v historii zoo. Porod začal v 1,55 hod. kdy byla vidět první noha, ve 2,05 druhá noha a ve 2,15 hod. již bylo mládě na světě. Samice ho hned začala olizovat a mládě se postupně pokoušelo postavit na nohy. Podařilo se mu to asi za 20 minut po porodu. Přibližně po hodině začalo pít mateřské mléko. V současné době se matka se o mládě vzorně stará, mládě se střídavě krmí a odpočívá. K velké radosti chovatelů bylo potvrzeno, že mládě je samička. Její porodní váha je 25,5 kg.

Porod sledovali kromě ošetřovatelů a dalších zaměstnanců zoo, také desítky dalších lidí na internetovém portálu Safari Českého rozhlasu Hradec Králové. Ten připravil ve spolupráci s naší zoo profesionální tým Českého rozhlasu online a ČRo HK, pod vedením ředitele Mgr. Alexandra Píchy a ředitele Českého rozhlasu Hradec Králové Mgr. Jiřího Kánského. Na stránkách http://www.rozhlas.cz/safari/portal/ byl nabídnut přímý přenos z pavilonu okapi 24 hodin denně již od konce srpna.

Na porod Etany tak čekali lidé na celém světě a jejich ohlasy jsou vskutku nádherné. Proto mají takové projekty mimořádný vzdělávací potenciál a vzbuzují veliký zájem veřejnosti. Na stránkách Safari - Okapi je nabídnuta i řada rozšiřujících informací nejen o okapi, ale o přírodě a její ochraně vůbec. Zatím je navštívily řádově tisíce lidí a po narození mláděte okapi očekáváme ještě podstatné zvýšení návštěvnosti. Internetové přímé přenosy ze života zvířat mají v Českém rozhlase dlouhou tradici a ani u spolupráce se ZOO Dvůr Králové se nejedná o první projekt. Mimořádně úspěšný byl už projekt sledování porodu severního bílého nosorožce nazvaný „Mládě milénia“.

Návštěvníci zoo mohou sledovat mládě také v pavilonu okapi. Zatím sice pouze na velkoplošných obrazovkách, ale pokud bude vše dobře probíhat, tak bude brzy představeno veřejnosti i v expozici.

Co předcházelo narození okapi v ZOO Dvůr Králové?

Pralesní žirafy získala ZOO Dvůr Králové po dlouholetém úsilí až v roce 2004.

Okapi v ZOO Dvůr Králové:
1. samec Deto – dorazil 17. 8. 2004 z Antwerp, 29. 7. 2009 odešel do Frankfurtu, kde má už své první mládě
2. samec Ahadi – dorazil 13. 5. 2005 z Basileje
3. samice Etana - dorazila 30. 6. 2006 z Antverp

Geneticky vzácnější samec Ahadi byl určen jako partner samice Etany. Poprvé došlo ke spojení Ahadiho a Etany již v roce 2006, ale jelikož ještě Etana spolehlivě necyklovala a Ahadi se choval zpočátku agresivně, od spojování bylo upuštěno. Opět byli spojeni až v létě 2007. Tehdy již došlo k opakovanému páření, Etana zabřezla a 21. září 2009 porodila zdravého samečka, který dostal jméno Ewango. V roce 2010 byl dospělý Ewango od matky oddělen a Etana byla znovu spojena s Ahadim. První páření proběhlo v červnu a počátkem letošního roku nám Dr. Schwarzenberger z veterinárního institutu z Vídně potvrdil z odebraných vzorků trusu, že Etana je březí. Porod byl očekáván v měsíci září a termín byl stanoven na období od 8. – 24.9. Po celou dobu březosti byla Etana bedlivě sledována a vážena. Přibrala celkem 50kg. Tato péče samozřejmě bude pokračovat i po porodu a v případě potřeby budou upravovány i krmné dávky.

Zajímavosti o pralesních žirafách okapi:

Okapi (Okapia johnstoni)

Poprvé se o existenci tohoto podivného zvířete zmiňuje anglický žurnalista a cestovatel Henry Morton Stanley, který se o něm doslechl od domorodých Pygmejů na svých cestách v Konžském tropickém deštném pralese Ituri v letech 1888 – 1890. Zvíře s pruhovanými zadními končetinami bylo považováno za druh koně nebo zebry. V roce 1899 se vydal pozdější ugandský guvernér sir Henry Johnson tuto zprávu ověřit. Od Pygmejů, kteří zvíře nazývaly o´api získal kusy kůží a později lebek, podle kterých bylo zvíře v roce 1901 popsáno. Lebky jasně dokládaly, že se nejedná o koně, nýbrž o pralesní žirafu. Ta byla tedy vědecky pojmenována jako Okapia johnstoni.