„Výstavba chodníků je prvním malým krůčkem v boji proti snížení kamionové dopravy v obci. Nechtěl bych zažít, aby u nás proběhlo něco podobně tragického jako ve Studénce. I přes Dubenec totiž dokáže během chvíle projet třeba šest kamionů, které si zkracují cestu z Hořic do Náchoda," řekl tamní starosta Jaroslav Huňat.

Projekt byl rozdělen na etapy, nový chodník by měl ale do budoucna propojit všechna občansky důležitá místa. Tedy prakticky celou vesnici.

„Plánujeme spojit zájmové body veřejnosti. Chodník by měl vést od pošty a obecního úřadu ve spodní části, přes školku a školu uprostřed až do horního Dubence, kde máme zdravotní středisko. Cílem je zajištění bezpečné cesty pro pěší," objasňuje Huňat.

Pomohla dotace od státu

Předpokládaná výše zakázky na první etapu činí 3,2 milionů korun. Dubenci dotací vypomůže Státní fond dopravní infrastruktury, konkrétně jeho program na zvýšení bezpečnosti dopravy.

„Jsem opravdu rád, že tady chodník budeme mít. Myslím, že je to pro obec jenom dobré. A je supr, že se starostovi podařilo peníze na to sehnat. Už aby to bylo po celém Dubenci," pochvaluje si velitel místního sboru dobrovolných hasičů Ondřej Tomášek.

Ani on totiž není spokojený s intenzitou dopravy v obci. „Kamionová doprava nás v Dubenci hodně trápí, je to nepříjemné. Dopravci šetří za placené úseky silnic a všichni to objíždějí tudy. Teď v létě to možná až tolik nevadí, ale až zase začnou chodit děti do školy, tak je to opravdu o strach. Je otázkou, jestli chodníky kamiony zastaví. Co si budeme povídat, ale je dobře, že se s tím úřad snaží něco dělat," řekl.

Vysoutěžená hodnota prací by v probíhající tzv. „první etapě" měla pokrýt náklady na stavbu chodníku táhnoucího se od základní školy po sportovní areál. Ale také výstavbu autobusové zastávky a nového osvětlení nad dotčeným úsekem.

Museli vyhovět hendikepovaným

Kvůli dodržení podmínek dotačního titulu museli zástupci Dubence absolvovat také řadu schůzek s pražskými handikepovanými. „Už v projektu jsme museli chodník vypracovat tak, aby vyhovoval slepcům a vyzíčkářům. Ti také projekt hodnotili a připomínkovali. Museli jsme si dát pozor například na správné umístění dlaždic," říká o nevšední kontrole dubenecký starosta Jaroslav Huňat a doplňuje: „V obci přitom ani nevidomého člověka, ani vozíčkáře nemáme."

Aktuálně probíhající práce by měly být hotové nejdéle do začátku listopadu. Do té doby lze počítat s omezeními, která však pro osobní dopravu nejsou příliš výrazná.

V další plánované stavební etapě by měly pokračovat práce na chodníku vedoucího od místního sportoviště k zastávce zvané Kovárna. Její realizace však aktuálně není v Dubenci na programu i proto, že obec stále řeší finální fázi projektové dokumentace.